Z czego należy zrezygnować nosząc aparat ortodontyczny?

0
1566
Dużo kolorowych słodyczy
Szczególnie należy wystrzegać się produktów ciągnących się, takich jak krówki, toffi czy żelki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej popularne, zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych. Mimo że jest długotrwałe, kosztowne i wymaga poświęceń, decydujemy się na nie, gdyż jego efekty potrafią być spektakularne. Przed podjęciem decyzji o noszeniu aparatu ortodontycznego warto dowiedzieć się, z czego trzeba będzie zrezygnować i jakie nawyki trzeba będzie wprowadzić w związku z leczeniem.

Zaniedbywanie higieny

Higiena w przypadku noszenia stałego aparatu to absolutna podstawa. Nie można pozwalać sobie na żadne zaniedbania, nie ma ,,dni lenia” ani wymówek. Jest za to mycie zębów po każdym posiłku (a przynajmniej porządne płukanie), regularne używanie nici dentystycznej i czyścików do aparatu. Resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla bakterii, więc trzeba się ich często pozbywać. Schemat czyszczenia zębów po założeniu aparatu powinien obejmować kolejno płukanie buzi, szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz kolejne płukanie.

Twarde przekąski

Surowa marchew, kalarepa, orzechy, sucharki… Z tymi smakołykami warto pożegnać się na czas leczenia ortodontycznego. Wymagają one intensywnego przeżuwania, które grozi zniekształceniem aparatu. Surowe warzywa można zamienić na ich gotowane lub parowane wersje, a orzechy czy ziarna mielić w młynku lub blendować. Co do ,,telewizyjnych” przekąsek lepiej sięgać po miękkie chrupki lub drobno pokrojone miękkie warzywa niż po czipsy czy krakersy.

Słodycze

Tu głównym problemem jest duża zawartość cukrów prostych, które są dobrą pożywką dla bakterii. Ich spożywanie sprzyja rozwojowi próchnicy. Powinno się więc wyeliminować słodkie napoje, koktajle, czekoladki, ciasteczka czy cukierki. Szczególnie należy wystrzegać się produktów ciągnących się, takich jak krówki, toffi czy żelki. Przyklejają się one do zębów i elementów aparatu.

Produkty barwiące

Produkty spożywcze, które mają w sobie silne barwniki, mogą powodować zmianę koloru elementów aparatu ortodontycznego i powstawanie nieestetycznego nalotu. Napoje takie jak kawa, herbata, sok porzeczkowy, barszcz czerwony czy czerwone wino należy ograniczyć lub starać się spożywać przez słomkę, tak aby kontakt w płynu z aparatem był jak najmniejszy.

Czego raczej nie unikniemy?

Mimo zachowania środków ostrożności i zaleceń lekarza pewnych niedogodności nie możemy wyeliminować. Na początku stosowania aparatu ortodontycznego przez kilka dni może towarzyszyć nam ból w okolicy żuchwy i szczęki. Rzadko już za pierwszym razem udaje się idealnie zamontować aparat, dlatego niektóre jego części mogą drażnić błonę śluzową i powodować powstawanie ran. W takiej sytuacji można miejscowo zaaplikować na zranione miejsca Anaftin® Żel. Szybko tworzy bioadhezyjną warstwę chroniąca przed bólem oraz wspomaga naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek. Decydując się na leczenie ortodontyczne trzeba liczyć się także z jego kosztami. Sam aparat to jedno. Inwestować trzeba także w regularne wizyty u ortodonty. Na początku ciężko przewidzieć ile miesięcy zajmie korygowanie wady, dlatego szacunkowe koszty na początku terapii mogą różnić się od tych rzeczywistych.


Materiał partnera zewnętrznego