Wszywka alkoholowa – przeżytek czy skuteczna metoda wspomagająca utrzymanie abstynencji?

0
994
odmowa picia alkoholu
Wszywka alkoholowa to tabletki, które są specjalnie przystosowane do implantacji podpowięziowej | fot.: materiał partnera

Szacuje się, że choroba alkoholowa dotyczy blisko miliona Polaków, przy czym ponad dwukrotnie więcej osób nadużywa alkoholu. Są to niepokojące dane, zwłaszcza, że tylko niewielki odsetek uzależnionych osób szuka pomocy. Niekwestionowanym celem większości terapii uzależnień jest abstynencja, której utrzymanie jest niekiedy bardzo trudne dla chorej osoby. Wszywka alkoholowa to metoda powszechnie znana od kilkudziesięciu lat, otoczona niestety wieloma mitami i przekłamaniami. Czy rzeczywiście implantacja wszywki jest już reliktem przeszłości?

Na czym polega działanie esperalu – substancji aktywnej wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to tabletki, które są specjalnie przystosowane do implantacji podpowięziowej. Uwalniają one stopniowo esperal – substancję, która oddziałuje na metabolizm alkoholu. Związek ten blokuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej, przez co po spożyciu alkoholu dochodzi do nagromadzenia w organizmie jego szkodliwego metabolitu, czyli aldehydu octowego. Reakcja ta powoduje nagłe pojawienie się:

  • zaczerwienienia twarzy;
  • uderzeń gorąca;
  • nadmiernej potliwości;
  • nudności i wymiotów;
  • bólu i zawrotów głowy;
  • uczucia duszności;
  • lęku i niepokoju;
  • przyspieszonej akcji serca.

Mity na temat wszywki alkoholowej

Wokół wszywki z esperalu narosło przez lata wiele mitów. Co należy wiedzieć o tej metodzie?

Mit 1: Wszywka leczy chorobę alkoholową

W przeszłości implantacja wszywki często wykonywana była pod przymusem, gdyż panowało ogólne przekonanie, że wyleczy ona alkoholizm. Dziś doskonale wiemy, że efekt zazwyczaj był odwrotny od zamierzonego. Wszywka alkoholowa jest metodą awersyjną – trzeźwość utrzymywana jest poprzez lęk przed złym samopoczuciem i konsekwencjami zdrowotnymi po spożyciu alkoholu. W przypadku zastosowania przymusu, często można zaobserwować u chorego uciekanie w zachowania kompulsywne lub inny nałóg, taki jak hazard czy narkotyki.

męska dłoń sięgająca po alkohol
Prawidłowo zaimplantowana wszywka reaguje nawet z niewielką ilością alkoholu | fot.: materiał partnera

Wszywka alkoholowa może być jednak równocześnie stosowana z terapią uzależnień – to właśnie wtedy obserwuje się największe korzyści. W leczeniu choroby alkoholowej niestety nie ma drogi na skróty, jednak zastosowanie kompleksowej terapii z pewnością zwiększa szansę na powodzenie.

Mit 2: Wszywka alkoholowa wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie

Część osób obawia się, że wszywka z esperalu będzie negatywnie wpływać na ich codzienne samopoczucie, wywołując bóle głowy czy zaburzenia koncentracji. Okazuje się jednak, że substancja aktywna wszywki w żaden sposób nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, o ile chory nie spożywa alkoholu. Dodatkowo, po zaimplantowaniu wszywki, osoba może normalnie prowadzić auto czy wykonywać pracę przy specjalistycznych maszynach.

Mit 3: Wszywkę alkoholową można przepić

W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że małe ilości alkoholu, spożywane z dużą częstotliwością, pozwalają na zablokowanie aktywności wszywki. Informacja ta jest nie tylko nieprawdziwa, ale także niebezpieczna. Prawidłowo zaimplantowana wszywka reaguje nawet z niewielką ilością alkoholu, zawartą w niektórych słodyczach czy płynach do płukania jamy ustnej. Spożycie dużej dawki alkoholu może spowodować groźne dla życia powikłania, takie jak zaburzenia rytmu serca czy niewydolność oddechową.

Gdzie można wykonać implantację wszywki i detoks alkoholowy w Warszawie?

W niektórych przypadkach, przed implantacją wszywki alkoholowej należy wykonać wcześniej detoks alkoholowy. Jest to ważna procedura szczególnie po długotrwałym ciągu alkoholowym lub spożyciu alkoholu na dzień przed planowanym zabiegiem. Nawet śladowe resztki alkoholu i jego metabolitów w organizmie, mogą przyczynić się do wystąpienia groźnej reakcji z esperalem.

KacDoktor to firma z wieloletnim doświadczeniem, oferująca implantacje wszywek i odtrucia alkoholowe w Warszawie i okolicach. Pacjenci szczególnie doceniają bezpieczeństwo i skuteczność tych usług, które wynikają z dużego doświadczenia personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Dużym udogodnieniem jest możliwość skorzystania z usług KacDoktora w zaciszu własnego domu. Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie bądź poprzez formularz internetowy, a specjalista dojedzie pod wskazany adres, niezależnie od dnia czy godziny. Pracownicy doskonale zdają sobie sprawę, że zagadnienia związane z chorobą alkoholową budzą w wielu osobach zawstydzenie i zakłopotanie, dlatego dokładają wszelkich starań, by zachować pełną dyskrecję.


Materiał partnera zewnętrznego