Wirusowe zapalenie wątroby typu C – co to za choroba?

0
1068
Zapalenie wątroby typu C
Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV (Hepatitis C Virus) | fot.: stock.adobe.com

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) jest chorobą zakaźną odpowiadającą za około 20% ostrych i 70% przewlekłych zapaleń wątroby. Według WHO na świecie żyje 71 milionów ludzi trwale zakażonych WZW typu C. W Polsce jest to około 200 tysięcy osób. Niestety większość z nich nie jest świadoma zakażenia. Choroba w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo, a jej następstwa pojawiają się dopiero po latach. Powoduje to, że WZW typu C nadal jest na szczycie listy zagrożeń epidemiologicznych w naszym kraju.

Skąd się bierze WZW typu C?

Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV (Hepatitis C Virus). Oprócz wirusa zapalenia wątroby typu C rozróżnia się również inne wirusy uszkadzające miąższ wątroby np. HBV, HAV, HEV. Zakażenie wirusem HCV wyróżnia fakt, że zwykle przebiega bez charakterystycznych objawów u około 20-30% chorych. Po latach u chorego rozwija się marskość wątroby, niewydolność wątroby lub rak wątrobowokomórkowy. 

Jak dochodzi do zarażenia?

Rezerwuarem wirusa HCV jest człowiek. Wirus przenosi się przez krew, nasienie i płyny ustrojowe osoby zakażonej. Wrotami zakażenia jest uszkodzona skóra lub błona śluzowa, przez które wirus wnika do organizmu. Do zakażenia wirusem WZW typu C może dojść m.in. podczas zabiegów medycznych i pozamedycznych w momencie naruszenia ciągłości skóry, podczas dożylnego lub donosowym podawaniu narkotyków i innych substancji odurzających, w trakcie zabiegów kosmetycznych, w czasie zabiegów stomatologicznych, podczas wykonywania tatuażu i piercingu, przy kontakcie z krwią przypadkowo lub w związku z wykonywaną pracą, przy wspólnym korzystaniu z przyborów kosmetyczno-higienicznych, na drodze wertykalnej (zakażenie dziecka przez matkę podczas ciąży bądź porodu), w przypadku kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia.

Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV?

Tylko u około 20-30% osób pojawiają się objawy ostrego zapalenia wątroby. Jest to tak zwana wczesna faza zakażenia, trwająca od 2 tygodni do 6 miesięcy. Objawy fazy ostrej to m.in.: zmęczenie, utrata apetytu, objawy grypopodobne, gorączka lub stan podgorączkowy, bóle brzucha, bóle mięśniowo-stawowe, wymioty, nudności, u części osób żółtaczka.

U 75-85% chorych rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Przewlekła postać WZW typu C przebiega bezobjawowo kilka lat. U 5-20% osób może rozwinąć się po nawet 20 latach niewydolność wątroby lub  pierwotny rak wątroby.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Niestety nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HCV. Dlatego najważniejsza jest prewencja! Powinno się zwracać szczególną uwagę na zachowanie aseptyki w placówkach medycznych i pozamedycznych (przestrzeganie zasad bezpiecznych iniekcji sprzętem jednorazowego użytku, używanie jednorazowych rękawiczek i narzędzi, właściwa sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku).

Czy można leczyć zakażenie wątroby typu C?

Obecnie aż 98-99% chorych ma szansę na wyleczenie. W leczeniu stosuje się nowoczesne leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym – DAA. Celem leczenia jest zniszczenie wirusa HCV w organizmie chorego co zapobiega długoterminowym powikłaniom oraz przerywa transmisję wirusa.

WZW typu C jest to chorobą, którą łatwo można przeoczyć. W większości przypadków nie daje żadnych objawów w fazie ostrej. Niestety po latach może prowadzić do całkowitej niewydolności narządu. Dlatego warto się zbadać czy nie jest się nosicielem wirusa HCV. Najważniejsze w zapobieganiu zakażeniu jest przestrzeganie zasad higieny i aseptyki, zwłaszcza w miejscach gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry. Nie istnieje szczepionka na WZW typu C, a leczenie jest najbardziej efektywne w pierwszej fazie zakażenia. 

ZOP