Tryptofan – co powinieneś o nim wiedzieć?

0
560
tryptofan
Coraz więcej mówi się o tym, jak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego odgrywa tryptofan – aminokwas, który bierze czynny udział w procesie wytwarzania serotoniny zwanej potocznie hormonem szczęścia | fot.: materiał partnera

Każdy z nas pragnie cieszyć się dobrym samopoczuciem. Jesteśmy wtedy pogodni, bardziej skłonni do podejmowania różnego rodzaju wyzwań oraz lepiej dogadujemy się z innymi ludźmi. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na nasz nastrój duży wpływ mają nie tylko aktualne wydarzenia w jakich uczestniczymy. ale także równowaga chemiczna w organizmie. Niewystarczająca ilość poszczególnych związków i pierwiastków może znaleźć negatywne odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu. Jak temu zapobiegać?

Nieoceniona pomoc w walce ze złym nastrojem

Coraz więcej mówi się o tym, jak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego odgrywa tryptofan – aminokwas, który bierze czynny udział w procesie wytwarzania serotoniny zwanej potocznie hormonem szczęścia. Uczestniczy także w produkcji melatoniny, która ułatwia zasypianie, oraz w syntezie barwnika, który umożliwia widzenie po zmroku. Reguluje przemianę materii, zwiększa próg tolerancji stresu, łagodzi migreny i wzmacnia odporność, śmiało można więc stwierdzić, że ma niezwykle kompleksowe działanie. Warto podkreślić, że znajdziemy go w zarówno w produktach roślinnych, jak i w tych pochodzenia zwierzęcego. Największą zawartość tego aminokwasu posiadają:

  • ser żółty,
  • ser mozzarella,
  • pestki słonecznika,
  • pestki dyni,
  • mięso wieprzowe,
  • nasiona sezamu,
  • siemię lniane.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć jego odpowiednią ilość wraz z pożywieniem. Niewłaściwie zbilansowana dieta będzie skutkowała niedoborem tryptofanu, a ten posiada dotkliwe i negatywne konsekwencje. To przede wszystkim obniżenie nastroju, zwiększona drażliwość, bóle głowy, problemy z koncentracją, stwardnienie skóry, a także utrata włosów. Rozsądnie będzie więc nie tylko przyjrzeć się wtedy temu, jak się odżywiamy, ale także zadbać o suplementację tego aminokwasu.

Dostarczyć swojemu organizmowi to, co cenne

Kto szczególnie powinien zainteresować się przyjmowaniem środków tego rodzaju? Zwłaszcza osoby, które zmagają się z przewlekłym stresem, chorobami przewodu pokarmowego, a także zdają sobie sprawę z tego, że posiadają nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Tryptofan pomoże każdemu, komu zależy na regeneracji układu nerwowego, złagodzeniu stanów lękowych oraz poprawie komfortu życia. Będzie stanowił duże wsparcie w walce z depresją, gdyż badania naukowe potwierdziły jego skuteczność w leczeniu tej choroby. Docenią go również ci, którzy pragną zadbać o swoją sylwetkę. Tryptofan wpływa na układ trawienny, hamując apetyt, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Zanim zaczniemy inwestować w suplementy miejmy jednak na uwadze to, by robić to z rozsądkiem i po szczegółowym zapoznaniu się ze wszystkimi potrzebnymi informacjami. Nadmiar wspomnianego aminokwasu w organizmie także bywa bowiem niebezpieczny. Przejawia się nudnościami, poczuciem zmęczenia i senności, kłopotami z koordynacją ruchową oraz utratą ostrości widzenia. Kluczowe jest więc uważne przyjrzenie się swojemu jadłospisowi, a także zaopatrzenie się w suplementy o dobrym składzie, pochodzące od renomowanych producentów, a następnie zażywanie ich zgodnie z zaleceniami.

Materiał partnera