Stany zapalne jamy ustnej – przyczyny, zapobieganie, leczenie

0
1211
zapalenie śluzówki jamy ustnej
Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi z nich są infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze | fot.: stock.adobe.com

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest uciążliwą i przykrą dolegliwością. W zaostrzonych stanach obniża znacznie komfort życia i utrudnia podstawowe czynności, jak na przykład przełykanie. Jakie są przyczyny stanów zapalnych jamy ustnej i jak je skutecznie leczyć?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – czym jest?

Jak sugeruje sama nazwa, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest rodzajem stanu zapalnego. W zależności od przyczyn i poziomu rozwoju dotyczy mniejszych lub większych jej fragmentów. Niekiedy stan zapalny obejmuje również wargi, co ma miejsce chociażby w przypadku opryszczki.

Stany zapalne w jamie ustnej – objawy

Stan zapalny w jamie ustnej rozpoczyna się od stosunkowo łagodnych objawów. Pojawia się nieznaczne pieczenie, zaczerwienienie i suchość w gardle. Towarzyszy temu ból o różnym natężeniu. W niektórych przypadkach od początku ma on ostry charakter, a w innych wzmaga się stopniowo.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej wiąże się również z obrzękiem, który utrudnia m.in. przełykanie pokarmu. W przebiegu niektórych stanów zapalnych mogą pojawić się także wypryski, pęcherzyki z nalotem czy grudki.

Zapalenie śluzówki jamy ustnej – przyczyny

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi z nich są infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze. Zapalenie jamy ustnej pojawia się chociażby w przebiegu grypy. Pozostałe czynniki, które mogą go wywołać to:

  • urazy w obrębie jamy ustnej (od środka);
  • brak odpowiedniej higieny (np. niemycie owoców przed jedzeniem);
  • choroby zębów i przyzębia (np. paradontoza);
  • niedobór niektórych witamin (np. B12);
  • palenie papierosów (tytoń podrażnia i wysusza śluzówkę);
  • częste picie alkoholu;
  • reakcje alergiczne, np. na pyłki lub żywność.

Stany zapalne jamy ustnej może nasilać także spożywanie w dużej ilości kawy i herbaty, które wysuszają błonę śluzową.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – leczenie

Choć zapalenie śluzówkimoże mieć ostry przebieg i bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, to na szczęście można sobie z nim łatwo poradzić. W leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe np.: Sachol żel stomatologiczny.

W składzie żelu Sachol znajduje się:

  • salicylan choliny – łagodzi on stan zapalny i działa przeciwbólowo, dzięki czemu pomaga uśmierzyć uciążliwe dolegliwości;
  • chlorek cetalkoniowy – wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co wpływa na szybsze złagodzenie nie tylko objawów, ale i samego stanu zapalnego;
  • substancje pomocnicze – działają odkażająco i tym samym przyczyniają się do zwalczania źródła stanu zapalnego.

Dodatkowo żel Sachol usprawnia procesy gojenia i pomaga w szybszej regeneracji śluzówki. Ma duże opakowanie, więc wystarcza na długo.

Żel Sachol – jak stosować?

Użycie żelu stomatologicznego Sachol jest bardzo proste. Wystarczy wycisnąć odpowiednią ilość substancji na palec i wmasować ją w miejsce objęte stanem zapalnym. Żel trzeba wcierać przez ok. 2 minuty. Następnie należy przez ok. pół godziny zrezygnować z picia i jedzenia. Sachol powinno się stosować 2-3 razy na dobę.

Żel stomatologiczny Sachol to lek, dlatego przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – jak zapobiegać?

Uniknięcie zapalenia śluzówki czasem może być trudne. Szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności, kiedy to jesteśmy podatni na różnego rodzaju infekcje. Aby zmniejszyć ryzyko, należy zadbać wówczas o odpowiednią suplementację, odpoczynek i zróżnicowaną dietę, wzmacniającą odporność.

Inne działania, które mogą zapobiegać stanom zapalnym jamy ustnej, wiążą się z jej odpowiednią higieną. Dotyczy to przede wszystkim dbania o czystość i regularnego mycia zębów 2 razy dziennie.

Materiał partnera