Stabilizator kolana – dlaczego warto zdecydować się na jego wsparcie?

0
1810
stabilizator lewego kolana
Orteza stawu kolanowego pomaga przy korygowaniu oraz stabilizowaniu, dzięki czemu szybciej dochodzimy do formy po urazach | fot.: stock.adobe.com

Zdarzyło Ci się mieć kontuzję kolana spowodowaną uprawianym sportem lub nadwyrężeniem podczas pieszych wędrówek? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, jak bolesne oraz trudne jest wykonywanie choćby pojedynczego kroku. Gdy ma się uraz kolana, najlepiej zdecydować się na odpowiednią pomoc – jedną z nich gwarantują stabilizatory. Wspomagają rehabilitację, a także profilaktykę.

Czym jest stabilizator kolana?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stabilizatory kolana są bardzo niepozorne. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Stanowią one niezwykle pomocny oraz łatwy w użyciu produkt, dzięki któremu możemy funkcjonować bez bólu nawet po odbytych urazach, kontuzjach czy zabiegach. Nie każdy wie, jak trudne zadanie mają nasze kolana. Muszą one dźwigać ciężar całego ciała i być w pełni elastyczne, ale wykonywać pełen zakres ruchów. Orteza stawu kolanowego pomaga przy korygowaniu oraz stabilizowaniu, dzięki czemu szybciej dochodzimy do formy po urazach. Używając taki stabilizator kolana, nie tylko możemy bez problemu trenować, nie nadwyrężając stawu, ale również dbać o profilaktykę przed niechcianymi kontuzjami.

Jakie są rodzaje stabilizatora kolana?

Obecnie na rynku znajdują się trzy główne rodzaje stabilizatorów kolana. Dobierając idealny dla siebie model, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale również na tworzywo, z jakiego został wykonany. Dopiero tak dopasowany stabilizator będzie w stanie nam pomóc, nie działając na naszą szkodę.

  • Stabilizator kolana miękki – jest on jednym z najbardziej powszechnych rodzajów oraz najogólniej dostępnych. Ze względu na swoją elastyczność zalecany jest przy drobnych kontuzjach lub w działaniu profilaktycznym. Używa się go również przy lekkich bólach. Jest bardzo wygodny w użyciu – można go wciągnąć przez stopę lub zapiąć na rzep. Dostępny w aptekach lub sklepach rehabilitacyjnych.
  • Stabilizator kolana twardy – jego konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku ortezy miękkiej. Stosuje się go po poważnych urazach lub zabiegach chirurgicznych. Daje znacznie większe wsparcie stawu kolanowego, co wynika z innych potrzeb. Niektóre maksymalnie ograniczają ruchy stawu, inne pozwalają na mobilność wyłącznie pod konkretnym kątem.
  • Stabilizator sportowy – jest stosowany przez sportowców po przebytych poważnych urazach, aby uniknąć ponownej kontuzji (jeśli jest takie ryzyko) oraz we wsparciu pierwszych treningów po rehabilitacji.

Stabilizator kolana jako inwestycja w zdrowie

Bez dwóch zdań wsparcie stabilizatora kolana jest bardzo cenne, ponieważ odciąża więzadła, mięśnie oraz stawy. Jeśli odczuwamy ból reumatyczny lub bóle stawowe, skręciliśmy staw, stłukliśmy kończynę bądź mamy jej obrzęk, najlepiej jest sięgnąć po wsparcie stabilizatora. Nie tylko wpływa on na nasze samopoczucie i pomaga szybciej się zregenerować, ale także utrzymuje ciepłotę ciała i łagodzi wszelki ból. To inwestycja w zdrowie, którą każdy powinien poczynić.


Materiał partnera zewnętrznego