Obraz powstający w zdrowym oku jest ostry i wyraźny, niezależnie od odległości przedmiotu od obserwatora i pory dnia. Niestety, kiedy pojawiają się wady wzroku (daleko- lub krótkowzroczność, astygmatyzm, zaćma), pacjent ma problemy z rozróżnianiem szczegółów obrazu. Zmuszony jest wtedy do noszenia okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych, co jest bardzo kłopotliwe i nie zawsze pomaga. Rozwój medycyny i nowoczesna technologia pozwalają przywrócić pacjentom ostrość widzenia w mało inwazyjny i stosunkowo bezpieczny sposób. Jednym z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki.
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki, inaczej RLE (refractive lens exchange) polega na chirurgicznym zastąpieniu naturalnej soczewki oka sztuczną, zaawansowaną technologicznie soczewką wewnątrzgałkową, korygującą wadę wzroku. Zabieg ten może być stosowany nie tylko w przypadku zaćmy. Stanowi on nowoczesną metodę korekcji różnych zaburzeń widzenia, głównie refrakcji. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym i jest w pełni świadomy. Podczas zabiegu nie narusza się struktury rogówki, wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie (ok. 1-2 mm). Sztuczne soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, ponieważ wykonuje się je z materiału kompatybilnego z tkankami oka. Ponadto pochłaniają promienie UV i minimalizują odblaski. Zabiegi RLE trwają ok. 15-20 minut i obarczone są niskim ryzykiem operacyjnym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko.
Kwalifikacje do zabiegu
Do zabiegu kwalifikowani są nie tylko pacjenci z dużymi wadami wzroku, którzy noszą silne szkła korekcyjne od wielu lat, ale również osoby starsze. Jak wiadomo, z upływem czasu soczewka często traci elastyczność i zdolność do skupiania światła. Może to doprowadzić do niewyraźnego widzenia i konieczności noszenia okularów. Bardzo wygodną i bezpieczną alternatywę stanowi RLE. W zasadzie każdy pacjent, który cierpi na zaburzenia widzenia, może po konsultacji z okulistą poddać się zabiegowi refrakcyjnej wymiany soczewki, niezależnie od wieku. Refrakcyjna wymiana soczewki polecana jest także osobom z zespołem suchego oka oraz cierpiącym na wady wzroku, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Efekty refrakcyjnej wymiany soczewki są trwałe – nie trzeba więc nosić ani okularów, ani szkieł kontaktowych.
Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki
Największą zaletą RLE jest wygoda. W szczególności dotyczy to osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sport oraz pracujących fizycznie. Okulary często się zsuwają, uwierają w nos, pokrywają się parą, często uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Z kolei szkła kontaktowe niosą ze sobą inne ograniczenia. Przede wszystkim, nie każdy może je nosić, często wywołują różne podrażnienia, zespół suchego oka i inne dolegliwości. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala odzyskać utraconą ostrość i dobrą jakość widzenia bez konieczności noszenia dodatkowych akcesoriów. Poza tym, osoby, które poddały się zabiegowi RLE, mogą spokojnie patrzeć w przyszłość, nie obawiając się, że rozwinie się u nich zaćma i będą zmuszeni poddać się operacji jej usunięcia.
Podsumowanie zalet wykonania zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki:
- trwa krótko (ok. 20 minut),
- można go wykonać ambulatoryjnie, bez konieczności pozostawania w szpitalu,
- jest bezbolesny,
- charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, powikłania występują rzadko i zazwyczaj są przemijające,
- przywraca ostre widzenie,
- zabezpiecza przed wystąpieniem zaćmy w przyszłości,
- eliminuje konieczność noszenia okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych do końca życia,
- poprawia komfort życia,
- chroni przed promieniowaniem UV.
Materiał partnera