Problemy alergiczne – jak je rozpoznać, jak im przeciwdziałać?

0
907
Jak przeciwdziałać alergiom
Alergenem może okazać się dosłownie wszystko, w skrajnych przypadkach możemy być uczuleni na drewno, telefon komórkowy a nawet wodę | fot.: Fotolia

Stale wzrastająca ilość czynników negatywnie wpływających na układ odpornościowy człowieka powoduje, że problemy alergiczne dotykają coraz szerszego grona osób. Pogarszający się stan powietrza czy upowszechnianie się nawozów sztucznych w rolnictwie powoduje, że alergie zostały nazwane chorobą XXI wieku. Sprawdź jak je rozpoznać oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. 

Na co możemy mieć alergię?

Alergenem może okazać się dosłownie wszystko, w skrajnych przypadkach możemy być uczuleni na drewno, telefon komórkowy a nawet wodę. Jednak są to bardzo nieliczne przypadki, większość osób cierpi na alergie związane z pyłkami roślin, sierścią zwierząt, zarodnikami pleśni czy roztoczami. Ponadto  powszechnie uczulają niektóre materiały takie jak tworzywa sztuczne, różnego rodzaju metale czy składniki perfum, kremów i mydeł. Jeśli chodzi o produkty spożywcze najczęściej spotykane są uczulenia na mleko, soję, orzechy czy cytrusy. Problemy alergiczne są o tyle trudne do wykrycia, że często pierwszy kontakt z alergenem nie wywołuje żadnych zauważalnych skutków. Alergie mogą ujawnić się dopiero po którymś z kolei zetknięciu z alergenem.  Szczególnie niebezpieczne są sytuacje w których nasz organizm bardzo gwałtownie reaguje na alergen, o którym nie mieliśmy dotychczas pojęcia. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie problemów alergicznych wcześniej.

Jak rozpoznać czy jesteśmy alergikami?

Alergie mogą się objawiać w najróżniejszy sposób. Może to być katar sienny, zaczerwienienia czy łzawienie oczu. W cięższych przypadkach może dojść nawet do wymiotów, pokrzywki skórnej czy wstrząsu anafilaktycznego. Objawów alergii jest mnóstwo, łatwo pomylić je ze zwykłym przeziębieniem i zbagatelizować. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy jesteśmy alergikami jest wizyta u lekarza. Dowiemy się również na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Podstawowym badaniem diagnostycznym są testy skórne. Taki zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie 15 minut. Testy skórne wskazane są przede wszystkim w przypadku objawów wywoływanych przez pyłki, sierść zwierząt czy jad owadów. Jeśli wykonanie testów skórnych jest niemożliwe konieczne będzie przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Są one szczególnie istotne w diagnostyce alergii u dzieci. Do wykrycia alergii posłużyć mogą również badania spirometryczne polegające na zmierzeniu poprawności funkcjonowania układu oddechowego. Testy prowokujące to kolejna metoda służąca wykryciu alergii. Polega ona na podaniu pacjentowi potencjalnego alergenu i sprawdzeniu reakcji organizmu na ten czynnik.

Jak przeciwdziałać alergiom?

Aby zmniejszyć zagrożenie alergią konieczne jest zachowanie zbilansowanej diety w czasie ciąży i jak najdłuższe karmienie dziecka mlekiem matki. Substancje w nim zawarte działają jak naturalny antybiotyk i szczepionka. Długie karmienie dziecka piersią to najlepsze działanie mogące uchronić dziecko od alergii. Oczy warto chronić okularami z filtrami UV oraz stosować krople do oczu, pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów alergicznych. Należy również czytać uważnie ulotki oraz etykiety aby mieś pewność, że nie jest się uczulonym na żaden ze składników.

Alergie potrafią być niezwykle dokuczliwe, a ich wyleczenie może okazać się niewykonalne. Skutki reakcji alergicznej mogę być naprawdę poważne w skutkach dlatego ważne jest aby w razie pierwszych objawów podejmować odpowiednie działania. Wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań mogą zaoszczędzić nam wielu kłopotów. Alergia to nie koniec świata, ważne jest, żeby odpowiednio reagować na obserwowane objawy alergiczne.

JSI