Nowy Rok – Nowe infekcje. Sprawdź, jak wesprzeć drogi oddechowe z pomocą nebulizatora

0
650
nebulizator
Nebulizatory to urządzenia, których można używać zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Są one łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a zarazem skuteczne w walce z przeziębieniem | fot.: materiał partnera

Jak zwykle Nowy Rok rozpoczął się z wielkim hukiem. Niestety dla wielu osób zaczął się on z zatkanym nosem. Przeziębienie nie wybiera, dlatego warto zabezpieczyć swój organizm przed kolejnymi infekcjami. W dzisiejszym materiale odpowiemy sobie na pytanie, jak wesprzeć swoje drogi oddechowe za pomocą nebulizatora.

Powtórka materiału. Czyli, czym jest nebulizacja i do czego służy nebulizator?

Dorośli, rodzice, dzieci, osoby starsze i te z przewlekłymi dolegliwościami układu dróg oddechowych. Każdy może skorzystać z rozwiązania, jakim jest nebulizator. Urządzenie to wielu osobom może kojarzyć się z inhalatorem – i słusznie, choć tylko w pewnym stopniu.

Nebulizator to specjalna część inhalatora, która pozwala na rozbijanie dużych cząsteczek substancji leczniczej w mikroskopijne, dzięki czemu finalnym produktem jest aerozol. Można go również określać, jako „lecznicza mgiełka”. Aerozol trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, omijając inne układy w organizmie. Dzięki temu jest znikome ryzyko działań niepożądanych. Nebulizacja nie obciąża żołądka, jednak może przyczynić się do powstawania infekcji w jamie ustnej – jeżeli oczywiście nie dba się o prawidłową higienę. Warto zatem dobrze zapoznać się z instrukcją użytkowania takiego nebulizatora i przestrzegać ogólnych zasad higieny jamy ustnej.

Warto również pamiętać o tym, że nebulizacja to nie to samo, co inhalacja. Są to dwa różne pojęcia, które odnoszą się kolejno do: wdychania gorących oparów substancji bądź preparatu leczniczego (inhalacja) oraz wdychania chłodnej mgiełki z cząsteczkami leku (nebulizacja).

Choroby układu dróg oddechowych. Kiedy można stosować inhalację przy użyciu nebulizatora?

Jak już wcześniej wspomniano, nebulizator pomaga w różnych dolegliwościach przewlekłych. Niemniej jednak może być również odpowiednim urządzeniem do leczenia mniej bądź bardziej poważnych infekcji dróg oddechowych. Szczególnie jeżeli chodzi o przeziębienie.

Nebulizacja, jako forma terapii układu oddechowego, może przyczynić się również do poprawy zdrowia palaczy. Nałogowym palaczom szczególnie doskwiera kaszel palacza, jednak z pomocą nebulizatora osoby te mogą poczuć wyraźną ulgę. Stosując nebulizację regularnie, można wesprzeć pracę układu oddechowego, a co za tym idzie, również odpornościowego.

Jak na wyroby medyczne przystało, istnieją również przeciwwskazania do stosowania nebulizacji. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • ciężka niewydolność serca;
  • krwotoki z dróg oddechowych;
  • niewydolność oddechowa,
  • czy niektóre nowotwory.

Dlaczego warto używać nebulizatora w domu?

Nebulizatory to urządzenia, których można używać zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Są one łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a zarazem skuteczne w walce z przeziębieniem. Prawidłowo wykonana nebulizacja może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Poprzez nawilżenie dróg oddechowych oraz rozrzedzenie gęstej wydzieliny. Ze względu na to, że nebulizacja to zabieg bezinwazyjny, może być również stosowana u dzieci. Warto jednak mieć na uwadze zalecenia lekarskie co do podawanych preparatów leczniczych oraz czasu wykonywania nebulizacji.

Materiał partnera