Najczęstsze przyczyny zgagi

0
517
kobieta zgaga
Zgaga powoduje duży dyskomfort, dlatego każdy, kto cierpi na tę przypadłość, chce jak najszybciej ją złagodzić | fot.: materiał partnera

Zgaga jest nieprzyjemną dolegliwością, objawiającą się uczuciem pieczenia w przełyku lub klatce piersiowej, kwaśnym odbijaniem oraz nieprzyjemnym smakiem w ustach. Może pojawić się w ciągu dnia, a czasem wybudza w nocy, zaburzając sen. Zgaga powstaje z różnych przyczyn. Czasem jest wynikiem nieprawidłowej diety, często także wiąże się z innymi schorzeniami. Zobaczmy, jakie są najczęstsze przyczyny zgagi.

Dyspepsja, czyli niestrawność

Niestrawność to schorzenie, które może mieć różne podłoże. Najczęściej jej przyczyną jest nieodpowiednia dieta, jednak może być związana także z innymi chorobami, między innymi:

  • zakażeniem helicobacter pylori;
  • zespołem jelita drażliwego;
  • refluksem żołądkowo-przełykowym;
  • wrzodami żołądka i dwunastnicy;
  • niedrożnością jelit;
  • celiakią i innymi chorobami trzewnymi.

Zgaga jest częstym objawem dyspepsji, pozostałe objawy to: uczucie ciężkości, wzdęcia, odbijanie, nieregularność wypróżnień, dyskomfort.

Choroba wrzodowa żołądka

Nazywana kiedyś chorobą dyrektorską, ze względu na to, że na jej powstawanie wpływa częste przebywanie w stresie. Kiedyś dominowała wśród osób po 40. roku życia, aktualnie cierpią na nią coraz młodsze osoby. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy jest zarażenie bakterią helicobacter pylori, która powoduje przewlekły stan zapalny, co prowadzi do powstania ubytków w błonie śluzowej żołądka, zwanych wrzodami.

Objawy choroby wrzodowej to:

  • ból w nadbrzuszu;
  • zgaga;
  • wzdęcia;
  • bóle „głodowe” często wybudzające w nocy.

Zła dieta

Przejadanie się, złe łączenie produktów, zbyt szybkie jedzenie – wszystko to może doprowadzić do nadprodukcji soku żołądkowego i zwracania treści pokarmowej do przełyku, skutkującym pieczeniem w przełyku i mostku, które nazywamy zgagą. W takim przypadku, aby pozbyć się dolegliwości, zazwyczaj wystarczą dostępne bez recepty leki na zgagę oraz zmiana sposobu  żywienia. Do nasilenia zgagi może przyczynić się także spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Jest to schorzenie związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, którego pierwszym objawem jest właśnie zgaga. W przypadku refluksu dolegliwości nasilają się często w pozycji leżącej. Przyczyną powstawania refluksu jest obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku, który, dobrze funkcjonujący, powinien zamykać światło przełyku po dotarciu pokarmu do żołądka.

Zgaga w ciąży

Przyczyną zgagi w ciąży są zaburzenia hormonalne, a głównie progesteron, który zwiotcza mięsień zamykający ujście przełyku, przez co treść żołądkowa, wypychana przez powiększoną macicę, może cofać się do przełyku. Zgaga w ciąży może występować przez cały czas, jednak nasila się w III trymestrze.

Jak leczyć zgagę?

Zgaga powoduje duży dyskomfort, dlatego każdy, kto cierpi na tę przypadłość, chce jak najszybciej ją złagodzić. Najskuteczniejszym sposobem są leki na zgagę bez recepty, takie jak Rennie, będący połączeniem węglanów wapnia i magnezu, które zamieniają nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne. Pomocne w leczeniu zgagi są naturalne suplementy i herbatki ziołowe.

Materiał partnera