Kwas foliowy – dlaczego warto po niego sięgać nie tylko w ciąży?

0
561
kwas foliowy ciąża
Suplementując kwas foliowy, należy pamiętać o tym, że dzienna zalecana dawka to 400 mikrogramów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kwas foliowy jest bardzo ważnym składnikiem dla każdego organizmu, nie tylko dla kobiet spodziewających się potomka lub planujących zajście w ciążę w najbliższym czasie. Składnik ten jest niezwykle istotny w budowie i rozwoju komórek ciał, z tego też powodu należy zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmie. Dodatkowo odpowiednia ilość kwasu foliowego chroni przed problemami trawiennymi i ułatwia zachowanie koncentracji.

Kwas foliowy – co warto o nim wiedzieć?

Kwas foliowy jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie, która obecna jest w wielu produktach spożywczych (głównie owocach, wątrobie i zielonych warzywach liściastych). Warto wiedzieć, że kwas foliowy jest syntetyczną formą folianu znajdującą się nie tylko we wzbogaconej żywności, ale również w suplementacji diety.

 Choć większości osób wydaje się, że kwas foliowy niezbędny jest wyłącznie kobietom w ciąży nie jest to prawda – jest to składnik ważny dla każdego organizmu, ze względy na to, jakie funkcje w nim pełni (podział komórek, synteza/naprawa/metylacja DNA, wytwarzanie czerwonych krwinek).

Suplementując kwas foliowy, należy pamiętać o tym, że dzienna zalecana dawka to 400 mikrogramów – dokładnie tyle cennego składnika znajduje się w jednej tabletce wysokiej jakości produktu, jakim jest Solgar Kwas Foliowy 400 µg.

Kto powinien skorzystać z suplementacji diety kwasem foliowym?

Suplementację kwasem foliowym zalecana jest przede wszystkim kobietom, które chcą mieć dziecko oraz są w ciąży. Ponadto nad włączeniem preparatów z tym składnikiem do codziennej diety powinny zastanowić się osoby, które są przez cały czas zmęczone, zmagają się z problemami ze snem czy koncentracją.

Po przeprowadzonych badaniach krwi jeżeli zajdzie taka potrzeba kwas foliowy można podawać również dzieciom – w tym przypadku należy pamiętać o tym, że dawka musi być ustalona po konsultacjach z lekarzem.

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w ciąży?

Kwas foliowy jest absolutnie niezbędny dla kobiet ciężarnych, ponieważ odgrywa istotną rolę we wzroście i rozwoju płodu. Odpowiedni poziom kwasu foliowego wpływa między innymi na prawidłowy podział komórkowy, wzrost tkanek, zmniejsza także ryzyko wystąpienia wad wrodzonych cewy nerwowej czy rozszczepu kręgosłupa.

Kwas foliowy przyjmowany w czasie ciąży jest ważny nie tylko dla nienarodzonego jeszcze dziecka, ale i dla zdrowia jego matki. Suplementacja zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań związanych z ciążą (w tym stanu przedrzucawkowego) oraz obniża ryzyko przedwczesnego porodu.

Jakie są objawy i skutki niedoboru kwasu foliowego?

Organizm, by mógł funkcjonować bez zakłóceń powinien mieć odpowiednią ilość składników mineralnych – warto pamiętać o tym, że nie tylko niedobory mogą być szkodliwe, zbyt duża ilość witamin i innych niezbędnych substancji także może być szkodliwa. W przypadku kwasu foliowego, jeżeli jest go w organizmie zbyt dużo, może dojść między innymi do:

  • zaburzeń degeneracyjnych,
  • osteoporozy,
  • chorób układu krążenia,
  • niedokrwistości.

Ponadto nadmiar kwasu foliowego często maskowany jest niedoborem witaminy B12 – to stanowi ryzyko zniszczenia układu nerwowego.

Kwas foliowy jest niezbędny dla kobiet w ciąży, jednak jeżeli ciężarna przyjmuje go w zbyt dużych ilościach musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami –  w tym przypadku nadmiar kwasu zwiększa ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu. 

Niedobory kwasu foliowego powinny być jak najszybciej uzupełnione. Aby przekonać się, czy zawartość w organizmie tego cennego składnika jest odpowiednia, należy przeprowadzić badania krwi.

Materiał partnera zewnętrznego