Kwas acetylosalicylowy i jego zastosowanie w kardiologii

0
3214
Czerwone serce z ludzkich dłoni
Nie wszyscy wiedzą jednak, że kwas acetylosalicylowy ma również ogromne znaczenie w psychiatrii i kardiologii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kwas acetylosalicylowy (ASA), popularnie nazywany aspiryną, jest kojarzony przede wszystkim z działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Od lat stosuje się go jako środek uśmierzający ból i łagodzący pierwsze objawy przeziębienia czy grypy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ta popularna substancja ma również ogromne znaczenie w psychiatrii i kardiologii.

W minionym roku specjaliści z Łodzi opublikowali zaskakujące wyniki prowadzonych przez wiele lat badań. Okazuje się bowiem, że aspiryna, a konkretnie jej właściwości przeciwzapalne, może przynieść pomoc osobom cierpiącym na depresję. Te rewolucyjne badania rzuciły nowe światło na znany od dawna kwas acetylosalicylowy, który przydaje się również w leczeniu chorób układu krążenia. Kardiolodzy doceniają z kolei aspirynę ze względu na jej działanie przeciwzakrzepowe.

Kwas acetylosalicylowy w pigułce

Kwas acetylosalicylowy figuruje w Bazie Leków jako niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jego działanie jest oparte przede wszystkim na hamowaniu cyklooksygenaz, czyli enzymów katalizujących przemiany fosfolipidów błony komórkowej, które prowadzą do pojawienia się stanów zapalnych w organizmie. Kwas acetylosalicylowy przyjmowany w większych dawkach wykazuje również działanie przeciwzakrzepowe ze względu na antagonizm wobec witaminy K. To właśnie dzięki takim właściwościom jest stosowany w kardiologii. Dodatkową zaletą aspiryny jest jej łatwa przyswajalność. Lek wchłania się bowiem częściowo z żołądka, a w większości w jelicie cienkim, przez co jest bezpieczny dla organizmu, dobrze przyswajalny i nie nadweręża przewodu pokarmowego. Według informacji zawartych w Bazie Leków, pierwsze oznaki działania kwasu acetylosalicylowego są widoczne już po piętnastu minutach od zażycia preparatu. Efekt utrzymuje się natomiast nawet sześć godzin. Prostota i skuteczność leku to czynniki zachęcające kardiologów do uzupełniania leczenia chorób układu krwionośnego tym lekiem.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Specjaliści katowickiej Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opisują Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego w prewencji pierwotnej chorób układu krążenia. Specjaliści przypominają, że choroby układu krążenia są plagą współczesnego świata, przez co zostały wpisane na listę chorób cywilizacyjnych Światowej Organizacji Zdrowia. Wspomniane schorzenia są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym globie. Katowiccy uczeni zauważają więc, że osoby, u których zostało odnotowane podwyższone ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób układu krążenia, powinny zadbać o profilaktykę. Podstawą prewencji wspomnianych schorzeń, jest zmiana stylu życia, uregulowanie diety oraz stosowana w ramach prewencji CVC (cardiovasculat disease – choroby układu krążenia) farmakologia. Pacjentom znajdującym się w grupie ryzyka zaleca się przyjmowanie preparatów przeciwpłytkowych odgrywających istotną rolę nie tylko w zapobieganiu, ale również i leczeniu tzw. incydentów wieńcowych. Warto wiedzieć, że popularnym lekiem stosowanym w profilaktyce chorób układu krążenia jest kwas acetylosalicylowy występujący, m.in. w preparacie Alka Seltzer.

Podstawy leczenia przeciwpłytkowego

Specjaliści z Torunia (Grzegorz Grześk, Marek Koziński, Eliano Pio Navarese , Aldona Kubica, Elżbieta Grześk, Jacek Kubica , Mariusz Zieliński) uważają kwas acetylosalicylowy nie tylko za uzupełnienie leczenia chorób układu krążenia czy ważny czynnik prewencyjny, a widzą w nim coś znacznie ważniejszego. Według nich ASA jest podstawą leczenia przeciwpłytkowego i jest fundamentem współczesnej farmakologii kardiologicznej. Podawanie pacjentom produktów ją zawierających, np. Alka Seltzer, ma ogromne znaczenie w procesie leczenia pierwotnej choroby wieńcowej, w terapii jej stabilnej postaci, a także w kuracji i prewencji wtórnej ostrych zespołów wieńcowych. Specjaliści zwracają również uwagę na negatywne skutki działania kwasu acetylosalicylowego. Jego właściwości przeciwzakrzepowe mogą być także przyczyną krwotoków, dlatego tak ważne jest przyjmowanie leków, nawet tych dostępnych bez recepty jak, np. Alka Seltzer (http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/) pod ścisłą kontrolą lekarza. Na szczęście współczesny stan wiedzy o ASA pozwala na skuteczną i bezpieczną terapią tą substancją.

Kwas acetylosalicylowy jest znany przede wszystkim jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, jednak dotychczasowe badania dowodzą, że ASA może mieć zastosowanie również w leczeni poważnych chorób, w tym schorzeń układu krążenia. Kardiolodzy uważają go za fundament współczesnej farmakologii kardiologicznej, stosując go jako element kuracji i prewencji wielu chorób. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie podejmować decyzji o leczeniu kwasem salicylowym samoistnie – stosowany bez kontroli specjalisty może stać się bowiem przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Materiał partnera zewnętrznego