Menstruacja towarzyszy kobiecie od czasu dojrzewania do menopauzy. Zwykle pojawia się ona co miesiąc i wiąże się z pewnym dyskomfortem. Wymaga użycia artykułów higienicznych – podpasek lub tamponów. W ostatnim czasie popularne stały się również kubeczki menstruacyjne, które mają wiele zalet. Sprawdź, czym one są i jak się ich używa!
Co to jest kubek menstruacyjny?
Kubek menstruacyjny jest coraz bardziej popularną alternatywą dlapodpasek oraz tamponów. To artykuł higieniczny, który zapewnia kobietom komfort podczas miesiączki. Jednocześnie daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i ochrony środowiska, gdyż eliminuje znaczne ilości odpadów. Produkt ten jest wykonany z silikonu medycznego. Gromadzi się w nim krew menstruacyjna, bez ryzyka podrażnień i zagrożenia dla naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Posiada on kształt elastycznego kapturka, który idealnie wpasowuje się w anatomię kobiety. Jego otwór skierowany jest ku szyjce macicy, dzięki czemu wydzielina gromadzi się we wnętrzu kubeczka.
Warto zwrócić uwagę na to, że tampony oraz podpaski mogą rozkładać się nawet kilkaset lat, co jest znacznym obciążeniem dla otaczającej nas przyrody. Kubek menstruacyjny jest zatem tańszą i bardziej przyjazną, ekologiczną alternatywą dla najpopularniejszych środków higienicznych.
Jak stosować kubeczek menstruacyjny?
Producenci rekomendują wymianę kubeczka co około 8-9 godzin. AptekaNa83 – apteka internetowa oferuje kubki menstruacyjne w różnych rozmiarach. Różnią się one szerokością i długością pojemniczka, a przez to jego pojemnością. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od:
- intensywności krwawienia,
- budowy ciała,
- tego, czy kobieta była wcześniej w ciąży.
Dla kobiet o drobnej budowie ciała przeznaczone są kubeczki mniejsze. Panie, które maja za sobą ciążę i poród chętniej skorzystają z większego rozmiaru.
Na stronie aptekana83.pl zamieszczono instrukcjęużytkowania kubeczka menstruacyjnego, jego zakładania i wyciągania. Należy pamiętać, aby go wcześniej wyparzyć i zawsze przed aplikacją dokładnie umyć dłonie. Jego wymiana jest prosta, można jej dokonać w różnych pozycjach. Wybór optymalnej zależy od indywidualnych potrzeb kobiety.
Aby opróżnić kubeczek, trzeba delikatnie ścisnąć jego końcówkę i powoli wyciągać go w dół. Warto jednocześnie przechylać go naprzemiennie w prawo i w lewo. Podczas tej czynności należy zachować ostrożność, by zawartość nie wylała się. Po jej usunięciu trzeba umyć pojemniczek i można go założyć ponownie. Po zakończeniu menstruacji, dla zachowania maksymalnej higieny, należy go wygotować. Trzeba jednak pamiętać, by kubeczek nie dotykał dna ani ścianek garnka, gdyż takie bezpośredni kontakt z gorącym naczyniem może go uszkodzić.
Choć to rzadko spotykane, używanie kubeczka menstruacyjnego może się wiązać z pewnymi ograniczeniami. Przykładem mogą być niektóre wady budowy układu rozrodczego, a także stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.