Gabinety lekarskie od kilku lat pełne są osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome), a dane wskazują, że występuje on u ponad 15% populacji osób dorosłych. Z problemem tym najczęściej borykają się młodzi dorośli w wieku od 20. do 40. roku życia, z dużą przewagą wśród kobiet. Choroba ta charakteryzuje się specyficznymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, co może ułatwiać wstępne rozpoznanie, ale aby postawić ostateczną diagnozę, należy skierować się do lekarza specjalisty.
Dlaczego wzrosła częstość rozpoznawania IBS?
Większość nowych chorób pojawia się i postępuje wraz z rozwojem cywilizacji. Odpowiadać za to mogą: życie w ciągłym pędzie, niezdrowa dieta, stres i obciążenia psychiczne. U ponad połowy pacjentów z zespołem jelita drażliwego zwracających się do lekarza występują zaburzenia w sferze psychologicznej, takie jak: niepokój, zaburzenia osobowości, stany lękowe i depresja. Wywierają one niekorzystny wpływ na pracę jelit, co ma związek z połączeniem na osi mózg-jelita, które przenosi napięcia nerwowe na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Skąd się bierze IBS?
Przyczyny powstawania zespołu jelita drażliwego nie są poznane. Uznaje się, że na rozwój tej choroby mogą wpływać: nadmierny wzrost jelitowej flory bakteryjnej, dieta z małą ilością błonnika, nadwrażliwość układu pokarmowego na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, zaburzenia perystaltyki jelit, zaburzenia na osi mózg-jelita oraz przebyta w przeszłości biegunka na tle infekcyjnym.
Co może nasuwać rozpoznanie IBS?
Zespół jelita drażliwego przebiega z zaburzeniem funkcji motorycznej jelit, co można zaobserwować w postaci biegunki lub zaparcia stolca. Ponadto u osób, które chorują na IBS, występuje zwiększona wrażliwość przewodu pokarmowego na niektóre czynniki, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych zmian. Poza tym IBS charakteryzuje nagła zmiana rytmu wypróżnień – stolce są częściej niż zwykle lub ustają na kilka dni. Bardzo często stolec poprzedza kurczowy ból brzucha, ustępujący po wypróżnieniu. Mogą też pojawiać się nudności, wymioty i zgaga. Charakterystyczne jest też nagłe parcie na stolec, zwłaszcza w godzinach porannych. Poza tym ból brzucha ma tendencję do nawracania, ale prawie nigdy nie występuje w nocy. Aby stwierdzić IBS, powyższe objawy muszą utrzymywać się co najmniej 3 miesiące.
Czy to na pewno jest IBS?
Jeżeli porównamy inne choroby układu pokarmowego i zespół jelita drażliwego objawy mogą być bardzo podobne. Dlatego ważne jest zasięgnięcie porady u lekarza gastrologa. Dla przykładu zmiana rytmu wypróżnień i występujące nagle bóle brzucha mogą być przejawem poważnych chorób, w tym nowotworów. Dodatkowo jeżeli pojawiają się niepokojące objawy, takie jak: utrudnione połykanie, zmniejszenie masy ciała, krew w stolcu lub krwawienie z przełyku, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.
Leczenie IBS
Zwykle stosuje się leki łagodzące dokuczliwe objawy, w tym środki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. Natomiast ogólne postępowanie skupia się na unikaniu pokarmów nasilających objawy, w tym potraw tłustych, wzdymających oraz wstrzemięźliwość od picia alkoholu i kawy. Niestety trwałe wyleczenie IBS jest niemożliwe, ale istnieje szansa na uzyskanie stabilnej postaci choroby.
Materiał partnera zewnętrznego