Gdy wątroba woła o pomoc. Sprawdź objawy chorej wątroby

0
2974
Przejedzenie a zgaga
W leczeniu wątroby bardzo ważna jest odpowiednia dieta. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nudności, wymioty i złe samopoczucie to nie zawsze objawy zatrucia. Tak samo, jak zmęczenie i uczucie wyczerpania nie muszą oznaczać przepracowania, a bóle kości i mięśni nie muszą sygnalizować zbliżającej się grypy. Bardzo często tego typu dolegliwości świadczą o chorej wątrobie. Jak to możliwe?

Wątroba to organ, który nie jest unerwiony, przez co sama z siebie nie boli. Jeśli jednak dzieje się z nią coś złego, musi alarmować w inny sposób, np. poprzez bóle brzucha, apatię, nudności, a nawet zmiany skórne. Już pierwsze objawy chorej wątroby powinny zmobilizować nas do działania. Bagatelizowanie symptomów spowoduje nie tylko zachwianie pracy tego jakże ważnego organu, który jest odpowiedzialny za odtruwanie organizmu, procesy trawienne i termoregulację, ale także doprowadzi do zaburzeń normalnego funkcjonowania całego organizmu.

Kto jest narażony na choroby wątroby?

Objawy chorej wątroby mogą pojawić się u każdego – niezależnie od wieku, płci czy wykonywanej pracy. Prawda jest taka, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia wątroby. W większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Niezdrowa dieta, do tego bierny styl życia i nałogi – to wszystko sprawia, że w pewnym momencie wątroba odmawia posłuszeństwa i zaczyna się buntować. Na choroby wątroby szczególnie narażone są osoby otyłe, źle odżywiające się, a przede wszystkim nadużywające alkoholu. Niekiedy za chorobami wątroby stoją predyspozycje genetyczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z chorobami z autoagresji. Na choroby wątroby narażone są również osoby z cukrzycą i zbyt wysokim cholesterolem. Kolejną przyczyną problemów z wątrobą może być przedawkowanie leków lub po prostu sięganie po leki, z którymi wątroba nie umie sobie poradzić.

Chora wątroba objawy

Objawy chorej wątroby mogą być różne, a stopień ich nasilenia zależy głównie od zaawansowania choroby. Wśród pierwszych symptomów świadczących o tym, że z wątrobą dzieje się coś złego wymienia się: zmęczenie, apatię, nadmierną senność, zaburzenia koncentracji, objawy grypopodobne, niestrawność, wzdęcia, nudności, oraz bóle w okolicy prawego podżebrza. U wielu osób z chorą wątrobą występuje wstręt do jedzenia, profesjonalnie zwany jadłowstrętem. W niektórych przypadkach może dochodzić do żółtego zabarwienia twardówek, a następnie skóry. Dzieje się tak pod wpływem nagromadzenia bilirubiny. O ile zdrowa wątroba świetnie sobie radzi z wykorzystaniem bilirubiny, o tyle chory organ sprawia, że jej poziom we krwi gwałtownie rośnie powodując zażółcenie skóry i oczu. Oczywiście nie w każdym przypadku żółte oczy muszą oznaczać chorą wątrobę, dlatego zawsze warto ten stan skonsultować z lekarzem. W przebiegu chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna czy polekowe uszkodzenie wątroby, może dojść do zmian rozmiarów organu. Powiększona wątroba wystaje wówczas spod prawego łuku żebrowego i bez problemu można wyczuć ją przy dotyku.

Chora wątroba – inne objawy

Chora wątroba może dawać również inne objawy. Obok wzdęć i kolek wątrobowych, u kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania oraz obniżone libido. U mężczyzn z kolei może wystąpić ginekomastia, czyli przerost piersi. Rzadko, ale jednak, mogą pojawić się również zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne, które są następstwem odkładania toksycznych metabolitów. Pojawić się mogą zaburzenia krzepnięcia, a także obrzęki – zwłaszcza podudzi. Charakterystycznym objawem chorej wątroby jest także zmiana zabarwienia moczu lub stolca. Mocz zdrowego człowieka jest blady i niemal przeźroczysty. Jeżeli mocz i stolec pozostają niezmiennie ciemne, wskazuje to na chorobę wątroby – za przebarwienia odpowiada nadmiar bilirubiny w krwioobiegu. Dalsze pogarszanie się funkcjonowania wątroby będzie skutkowało tym, że stolec stanie się blady, krwisty lub zupełnie czarny. Kolejnym symptomem, że coś niedobrego dzieje się z wątrobą może być biegunka. Gdy wątroba ulegnie zatruciu i przeciążeniu, organizm będzie miał potrzebę nagłej eliminacji toksycznych odpadków i będzie pozbywał się ich w formie biegunki.

Objawy chorej wątroby na skórze

Chora wątroba objawy daje również na skórze. Niektóre symptomy szczególnie widoczne są na twarzy. Inne mogą dotyczyć całego ciała. Co powinno zaniepokoić? Przede wszystkim pajączki naczyniowe. Pękające naczynka najczęściej pojawiają się na buzi, ale mogą wystąpić także na rękach, w okolicy klatki piersiowej oraz na nogach. Chora wątroba objawy daje także na dłoniach. W momencie, kiedy organ zaczyna niedomagać na dłoniach tworzy się tzw. rumień dłoniowy. I to nie wszystko. Objawy chorej wątroby widoczne są także na paznokciach – zazwyczaj w postaci pojawiających się przebarwień. Jeśli choroba wątroby trwa wiele lat, płytki paznokci mogą przybrać kształt zegarkowaty. Płytki paznokciowe są wówczas okrągłe i uwypuklone, przypominają szkiełka od zegarka. Niepokojący powinien być też nagły świąd skóry oraz nadwrażliwość skóry na dotyk. Jeśli twoja skóra nie jest z natury sucha, a mimo to zaczyna intensywnie swędzieć, a swędzenie jest szczególnie dokuczliwe nocą – koniecznie zbadaj swoją wątrobę! Swędzenie może dotyczyć całego ciała lub tylko poszczególnych partii, np. rąk, brzucha lub nóg. W przypadku chorej lub niedomagającej wątroby, skóra zaczyna być zimna i wilgotna. Na jej powierzchni zazwyczaj pojawiają się plamki koloru brązowego lub żółtawego. Nierzadko też można dostrzec brązowe plamki przy korzeniach włosów.

Jak pomóc chorej wątrobie?

Jeśli coś budzi twój niepokój, koniecznie zgłoś się do lekarza po pomoc. O ile to nic poważnego, dokuczliwe objawy chorej wątroby mogą zminimalizować leki. Dobrze jest wybierać preparaty na bazie roślinnych składników, jak np. Essentiale Forte (sprawdź tu: http://www.essentiale.pl/watroba.html). Jest to produkt leczniczy stosowany w chorobach wątroby, który przyspiesza regenerację wątroby i stabilizuje błony uszkodzonych komórek wątrobowych. Essentiale Forte zmniejsza takie dolegliwości jak: uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu czy brak apetytu. Kapsułki należy przyjmować w czasie posiłków. Długość leczenia produktem leczniczym Essentiale Forte nie jest ograniczona.

W leczeniu wątroby bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Jak najszybciej należy wyeliminować to wszystko, co szkodzi wątrobie – zwłaszcza produkty przetworzone, posiłki tłuste oraz alkohol. Zaleca się także ograniczenie mocnej kawy i herbaty. W diecie wątrobowej poleca się sezonowe owoce i surowe warzywa: pomidory, marchew, buraki, sałaty, brokuły, ziemniaki, seler, kiełki warzyw. Polecane są produkty zawierające błonnik, a więc płatki owsiane, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż i ciemny makaron. Dobre dla wątroby są pestki dyni, orzechy, nasiona słonecznika i siemię lniane, a także przyprawy: cynamon, imbir, kolendra.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Materiał partnera zewnętrznego