Foundation One – jakie informacje zapisane są w DNA

0
1310
Lekarz ze stetoskopem
Okazuje się, że w rozwoju każdej choroby nowotworowej bardzo duże znaczenie odgrywają geny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Foundation One to test, który bada profil genomowy nowotworu przez określenie mutacji, które wpływają na powstanie i rozwój choroby. Każda informacja dziedziczna zapisana jest w łańcuchu DNA, który stanowi kwas deoksyrybonukleinowy. Są w nim zawarte informacje nie tylko na temat koloru oczu, ale też chorób, na które może zachorować.

Wyodrębnienie mutacji DNA nie jest jednoznaczne, że dana osoba w 100% będzie miała raka, ale ryzyko wystąpienia patologicznych zmian w komórkach jest znacznie większe niż w przypadku tych, u których nie znaleziono uszkodzeń. Jeśli chodzi o diagnostykę, oznacza to większą uwagę, którą trzeba położyć na cykliczne i systematyczne badania.

DNA – informacje zapisane w genach

Foundation One to test, który bazuje na badaniu łańcucha DNA samego nowotworu. To innowacyjna forma diagnostyki, która pozwala bardzo dokładnie wskazać mutacje, które odpowiadają za powstanie i rozwój choroby. U niektórych osób są one dziedziczne, a u innych dochodzi do wspomnianych uszkodzeń przez działanie czynników zewnętrznych np. chorób, czynników środowiskowych itp. Na www.foundationone.pl specjalista prowadzący leczenie może zamówić pojedynczy test dla swojego pacjenta, jeśli ten wyrazi na to zgodę.

Mutacje w obrębie DNA (zmiany genomowe) mogą prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej. Określa się, że są 4 główne typy zmian i każda z nich zaburza prawidłowe funkcjonowanie komórki. Nie jest to rzadka sytuacja, dochodzi do niej w każdym organizmie, ale do pewnego etapu radzi on sobie z mutacjami. Są jednak sytuacje, w których układ immunologiczny człowieka nie jest w stanie zwalczyć nieprawidłowości np. na skutek upośledzonego funkcjonowania. Komórki zaczynają się wówczas w niekontrolowany sposób namnażać i kolonizować cały organizm.

Rak a geny – co warto wiedzieć?

Okazuje się, że w rozwoju każdej choroby nowotworowej bardzo duże znaczenie odgrywają geny. Zanim wystąpią zmiany, musi dojść do określonego rodzaju mutacji. Każda z żyjących osób jest obciążona tzw. życiowym ryzykiem wystąpienia raka. Jeśli dochodzą uwarunkowania dziedziczne, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta. Co to oznacza? Przykładowo, ryzyko raka płuc jest większe, jeśli dana osoba pali papierosy. Mimo to uczeni udowodnili, że istnieją również dziedziczne predyspozycje do wystąpienia choroby, za które odpowiada konkretny gen, który charakteryzuje się w tej grupie podwyższoną aktywnością.

Właśnie dlatego, że łańcuch DNA zawiera wszelkie niezbędne współczesnej medycynie informacje, jego badania stają się ważne w walce z rakiem. Podstawą leczenia jest wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium. Niestety bez profilaktyki, a zwłaszcza badań kontrolnych (przede wszystkim w grupie podwyższonego ryzyka) czy dokładnego określenia profilu nowotworu, zastosowanie terapii może okazać się mniej skuteczne niż oczekiwano. Zmiany rozwijają się w organizmie człowieka przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Kiedy już wystąpią, często nowotwór znajduje się w zaawansowanej fazie.


Materiał partnera zewnętrznego