Kinesiotaping polega na użyciu taśm kinezjologicznych, inaczej tejpów, naklejanych na skórę. Może zapobiegać urazom ze względu na osłabienie lub wzmocnienie siły, z jaką oddziałuje konkretny mięsień. Jest to wykorzystywane m.in. u sportowców, którzy chcą uchronić się przed nawrotem kontuzji.
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping to metoda, w której naklejane są specjalne plastry dynamiczne. Są one rozciągliwe i wykonane z oddychającego materiału o ciężarze i grubości przypominających skórę. Ich kolejną cechą jest wodoodporność, co ważne – można je nakleić na każdą część ciała. Prawidłowe działanie tejpów zapewnia specjalna technika naklejania. Taśmy kinezjologiczne zwiększają przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, czyli błoną otaczającą mięśnie i ścięgna. Wywołuje to pobudzenie receptorów czucia głębokiego i naturalnie niweluje ból. Bardzo ważne jest to, że kinesiotaping nie ogranicza ruchu w stawach, dlatego często jest wykorzystywany przez sportowców.
Taśmy kinezjologiczne a mięśnie
Działanie tejpów polega na rozluźnieniu lub aktywacji poszczególnych mięśni – w zależności od sposobu ich zastosowania. Jeśli mięśnie są zbyt mocno rozciągnięte, następuje przywrócenie ich funkcji poprzez wzmocnienie i nieznaczne skrócenie. Taśmy mogą zwiększyć czucie ruchu, co powoduje, że organizm otrzymuje większą ilość sygnałów z konkretnego stawu. Dzięki temu poruszanie się jest bardziej efektywne i mniej kontuzjogenne. To bardzo cenne w przypadku sportowców, u których ewentualny uraz wyklucza ich z pracy. Z tego powodu sięgają oni po kinesiotaping profilaktycznie. Kolejnym skutkiem zastosowania taśm kinezjologicznych jest zaangażowanie konkretnych mięśni do wysiłku, dzięki temu mogą się zregenerować (po osłabieniu ich działania). Mogą też mocniej zadziałać, w zależności od tego, jak zostaną przyklejone. Jeśli taśma będzie ściągała skórę do środka, mięsień będzie wykonywał mniejszą pracę.
Zapobieganie kolejnym urazom
Stosowanie taśm kinezjologicznych zapobiega kolejnym urazom w tym samym miejscu. Sportowcy są na to szczególnie narażeni, ponieważ uprawiając konkretną dyscyplinę, przez cały czas używają tych samych mięśni. Aby nie dopuścić do powtórnego uszkodzenia mięśni, należy nakleić taśmę kinezjologiczną na mięśniach narażonych na naderwanie. W przypadku urazu kolana przykleja się ją, przesuwając rzepkę o kilka milimetrów niżej. Dzięki temu uszkodzony staw rzepkowo-udowy, nie jest narażony na kolejne urazy. Natomiast przy naderwaniu łydki okleja się tejpami mięśnie po bokach, by zwiększyć napięcie w pozostałych mięśniach.