Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ, Gracie Jiu-Jitsu, jiu-jitsu) to brazylijska sztuka walki, która jest połączeniem zapasów, ju-jitsu oraz judo. Skupia się przede wszystkim na walce w parterze. Wyróżnia się dwie jego formuły: walkę w gi (kimonie) oraz bez gi (submission fighting). Cieszy się ogromną popularnością nie tylko w kraju Ameryki Południowej, gdzie zostało rozpropagowane na szeroką skalę, ale również w Europie, gdzie dotarło z opóźnieniem.
Na czym polega brazylijskie jiu-jitsu?
Brazylijskie jiu-jitsu to walka pomiędzy dwoma zawodnikami, której celem jest poddanie przeciwnika poprzez założenie dźwigni lub duszenie. Walka odbywa się przede wszystkim w parterze. Oponent dąży do sprowadzenia swojego przeciwnika do parteru i wykonania techniki kończącej: duszenia (które może prowadzić do utraty przytomności) lub dźwigni. Zawodnicy przez cały czas pozostają w zwarciu. Cała dyscyplina bazuje na chwytach. Wykonywane są również różnego rodzaju rzuty, które mają na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Można do tego doprowadzić, zahaczając nogami lub obejmując przeciwnika całym swoim ciałem. Charakterystycznym elementem tego sportu jest tzw. garda, która polega na objęciu nogami (przez przeciwnika leżącego) osoby w pozycji stojącej lub klęczącej. Inną techniką jest tzw. dosiad, czyli siedzenie okrakiem na przeciwniku leżącym.
Kultura brazylijskiego jiu-jitsu
W omawianej sztuce walki istnieje podział na stopnie zaawansowania. Aby osiągnąć dany poziom, należy wytrwale ćwiczyć, a następnie zdać egzamin. Stopień zaawansowania w sporcie określają kolory pasów. Obecnie istnieje podział na kolory: biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czarny. Każdy kolejny oznacza większy poziom zaawansowania i lepsze umiejętności. Czarny pas przynależy do poziomu mistrzowskiego. W niektórych szkołach funkcjonuje dodatkowo pomocniczy podział w postaci belek. Brazylijskie jiu-jitsu rozwinęło się do tego stopnia, że obecnie posiada własną tradycję. Oryginalnie pochodzi z Japonii, jednak współczesne BJJ odrzuca dawną tradycję. Obserwuje się jednak specyficzne dla kultury Brazylii elementy: naszywki z symbolami narodowymi Brazylii oraz stosowanie tatuaży, które są symbolem specyficznej religijności Brazylijczyków. Ze względów praktycznych treningi odbywają się w strojach sportowych, rzadko w tradycyjnym stroju do jiu-jitsu (tzw. gi). Kultura BJJ to nie tylko sport, ale również rozwój duchowy, np. treningi koncentracji.
Skąd wzięła się popularność brazylijskiego jiu-jitsu?
BJJ jest szeroko znane w Brazylii, jednak w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością również w Polsce. Przede wszystkim za sprawą promowania tej dziedziny w MMA. Okazało się, że zawodnicy wywodzący się z grapplingu świetnie radzą sobie w przekrojowych sztukach walki. Co więcej, BJJ w przeciwieństwie do wielu wschodnich sztuk walki nie kultywuje ceremoniałów i tradycji. W związku z tym skupia się wyłącznie na sporcie. Ponadto cechuje się ogromną skutecznością, a także dużą atrakcyjnością dla postronnych osób.
IIM