Narciarstwo to sport piękny, niebezpieczny, ale też wymagający całkiem sporego ekwipunku. Zimowe warunki pogodowe i prędkość, połączone ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym sprawiają, że jest to tzw. sport podwyższonego ryzyka. Dobrze dobrany strój i akcesoria narciarskie ochronią przed wilgocią, zimnem, przegrzaniem i znacznie zmniejszą ryzyko urazów.
Bielizna termiczna
Stanowi ona pierwszą, najbliższą ciału warstwę. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, co oznacza, że izoluje przed zimnem i kumuluje ciepło blisko skóry. Przy wyborze bielizny termoaktywnej najprościej kierować się materiałem użytym do produkcji. Najbardziej popularna bielizna- poliamidowa i poliestrowa na początek sprawdzi się doskonale. Bezkonkurencyjne okazują się tu jednak tkaniny naturalne na bazie wełny merynosów lub celulozowego Tencelu. Ważny podkreślenia jest fakt, że w przypadku bielizny termicznej słabo sprawdza się bawełna, która chłonie wodę i może doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
Działanie bielizny termoaktywnej wspomaga polar lub bluza. Stanowi ona dopełnienie stroju narciarskiego i warstwę pośrednią czyli trzymającą ciepło ale jednocześnie dobrze przepuszczającą. Poliestrowa czy wełniana, ważne, by przepuszczała wilgoć i szybko schła.
Spodnie i kurtki narciarskie
Odpowiednia narciarska odzież wierzchnia jest ciepła i wodoszczelna, ale oddychająca. Takie właściwości zarówno kurtki jak i spodni narciarskich gwarantują specjalne membrany mikroporowate lub hydrofilowe umieszczone po wewnętrznej stronie odzieży, na tzw. podpince.
Koniecznie należy przyjrzeć się oznaczeniom na metkach. Minimalne parametry powinny wynosić 5000 g/m2/24h co oznacza, że metr kwadratowy materiału jest w stanie odprowadzić 5000 g wody przez 24 godziny.
Warto zwrócić uwagę na drobiazgi: rozpinane wywietrzniki, wzmocnienia cordurowe na pośladkach, kolanach i łokciach, głębokie, zapinane na laminowane suwaki kieszenie, kieszenie wewnętrzne. Te elementy mogą zaważyć na twoim odczuciu komfortu na stoku.
Akcesoria narciarskie
Dobre gogle czy dopasowany kask wzmocnią poczucie bezpieczeństwa na trasie narciarskiej. Należy upewnić się,że gogle zaopatrzone są w dodatkową ochronę w postaci filtra UV lub polaryzacji, że są elastyczne i nie połamią się przy uderzeniu czy upadku.
Kask, co oczywiste, powinien być wykonany z wytrzymałego materiału (najczęściej jest włókno węglowe) i posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i atesty. Musi być kompatybilny z goglami. W przypadku kasku kluczową rolę odgrywa rozmiar. Za mały lub za duży nie będzie prawidłowo chronił podczas upadku.
Warto poświęcić czas, by odpowiednio skompletować strój i dobrać akcesoria narciarskie, bo dbałość o wysoką jakość użytych materiałów realnie przekłada się na bezpieczeństwo w tym sporcie. Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia narciarza to swoista inwestycja na lata-będą służyć długo zapewniając komfort i ochronę. Jeśli natomiast nie masz czasu, by porównywać ceny, parametry i atesty poproś w sklepie o fachową pomoc przy wyborze sprzętu.
MKK