Orbitrek czy rowerek treningowy – który lepiej się spisze?

0
18776
Kobieta cwiczy na orbitreku
Ćwiczenia na tym rodzaju urządzeń oprócz trenowania nóg, brzucha, ogólnej poprawy kondycji ćwiczą też ramiona. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Do utrzymywania dobrej formy i kondycji istnieje wiele ciekawych przyrządów treningowych. Jednymi z najskuteczniejszych są rower treningowy i orbitrek. Posiadają one liczne zalety, a każdy z nich oferuje nieco inny sposób ćwiczenia. Na co wpływają ? Jak się na nich ćwiczy ? Który z nich wybrać ? W tym poradniku przedstawimy oba urządzenia treningowe oraz odpowiadamy na pytanie, który ze sprzętów spisze się lepiej.

Orbitrek

Orbitrek to urządzenie symulujące bieg. Aby go używać, trzeba stanąć na nieruchome elementy – pedały a rękoma chwycić drążki. Elementy te są ze sobą ściśle złączone — co dokładnie odwzorowuje trucht i bieg. Jeśli przyjmiemy taką pozycję, wystarczy zacząć się poruszać i w ten sposób rozpoczynamy trening.

Istnieją trzy rodzaje takich urządzeń ze względu na rodzaj mechanizmu hamującego. Obciążenie w najtańszych wersjach jest zadawane poprzez fizyczny hamulec. Można je regulować ręcznie poprzez pokrętło umieszczone w obudowie. Takie rozwiązanie wydaje pewne odgłosy, które mogą być nieco uciążliwe podczas dłuższego treningu lub przy częstych sesjach. Orbitreki mechaniczne są bardzo dobre na początku przygody z nimi, ale jeśli zamierzamy ćwiczyć dużo i długo to warto zainwestować w drugi rodzaj, czyli orbitreki magnetyczne. Tutaj za hamowanie odpowiadają magnesy. Posiadają większy zakres regulacji i nie wydają żadnego dźwięku. Jest to złoty środek, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami i nie potrzebujemy dodatkowych opcji. Trzeci rodzaj orbitreków to urządzenia elektromagnetyczne. To zdecydowanie najbardziej zaawansowane maszyny. W tym przypadku za nadawanie obciążenia odpowiadają elektromagnesy, którymi można sterować z poziomu wyświetlacza. Pozwala to na zmianę ustawień i nie przerywanie treningu. Liczne programy treningowe zmieniające opór obecne w tym rodzaju orbitreków dodatkowo zwiększają możliwości maszyny.

Ćwiczenia na tym rodzaju urządzeń oprócz trenowania nóg, brzucha, ogólnej poprawy kondycji ćwiczą też ramiona. To urządzenie treningowe świetnie odzwierciedla normalny bieg i może z powodzeniem zastąpić wieczorne bieganie w złych warunkach atmosferycznych.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/orbitrek-jaki-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/4210/

Rower stacjonarny

Rower stacjonarny tak jak orbitrek pozwala na trenowanie dolnych partii mięśni oraz brzucha. Ten rodzaj ćwiczeń może też być bardziej intensywny z racji dogodnej pozycji siedzącej, która pozwala na szybsze ruchy. Rower treningowy w mniejszym stopniu wpływa na ręce i plecy, ale taką cenę za liczne korzyści można zaakceptować. Rowerki stacjonarne również posiadają trzy mechanizmy, które dbają o obciążenie – mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny i również można do niego dodać akcesoria w postaci licznika spalonych kalorii czy pulsomierza. Ćwiczenie polega na symulowaniu jazdy rowerem, a zmienny opór pozwala na dawkowanie odpowiedniego oporu.

Co wybrać ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Urządzenia działają w nieco inny sposób i trenują podobne partie mięśni. Jeśli zależy nam na ogólnym treningu i kontrolowaniu formy to głównym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia — jest wygoda. Orbitrek dodatkowo wpływa na mięśnie rąk pośladków i w większym stopniu kręgosłupa, a rower stacjonarny pozwala na bardziej intensywne ćwiczenia z większym obciążeniem. To główna różnica między tymi przyrządami. Na pochwałę dla obu tych maszyn zasługuje fakt, że najtańsze wersje są dostępne już od 200 zł-300 zł. A ich gabaryty pozwalają na umieszczenie w domowej siłowni, jeśli nie chcemy chodzić do stacjonarnej.

Wybór odpowiedniego urządzenia warto też rozpatrzyć pod kątem jakości sprzętu na siłowni. Jeśli do dyspozycji mamy oba urządzenia, ale tylko jedno z nich jest elektromagnetyczne, to warto je wybrać już z samego tego powodu. Najlepsze właściwości pozwalają na wydajniejszy trening.


Materiał partnera zewnętrznego