Pływanie to sport, który większość dorosłych uprawia w celach rehabilitacyjnych – najczęściej związanych z bólem kręgosłupa. Jest to sport często niedoceniany, a aż jedna trzecia Polaków pływać w ogóle nie potrafi! Z drugiej strony jednak większość osób ceni sobie czas spędzany nad wodą. Czy warto w wieku dorosłym rozpocząć naukę pływania? W jaki sposób ten sport wpływa na ciało i zdrowie?
Pływać każdy może
Warto pamiętać o tym, że nauka pływania nie jest aktywnością zarezerwowaną tylko dla najmłodszych. Osoba dorosła dzięki motywacji oraz świadomości ciała bardzo szybko jest w stanie nauczyć się pokonywać długości basenu konkretnymi stylami. Najczęstsze problemy występujące podczas nauki osób dorosłych to strach przed wodą oraz ograniczona ruchowość spowodowana najczęściej siedzącym trybem życia. Osoby dorosłe często stawiają swoje pierwsze kroki na basenie po przebytych kontuzjach – dlatego proces wprowadzenia w trening musi zostać wykonany rozsądnie, aby był bezpieczny. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy instruktora. Przed wybraniem się na basen po raz pierwszy, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w niezbędny sprzęt. Są to oczywiście kąpielówki dla Panów i strój kąpielowy dla Pań, klapki i okulary przeznaczone do pływania. Spora część pływalni coraz częściej wymaga także korzystania z czepków. Dla osób, które często zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych, warto zainwestować także w klamerkę na nos.
Dlaczego warto nauczyć się pływać?
Pływanie może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Zarówno z rodziną, czy znajomymi jak i samemu – dla wyciszenia się i zrelaksowania po trudach dnia codziennego. Prawidłowy oddech – niezbędny podczas treningów na basenie pozwala na maksymalne uspokojenie się i skoncentrowanie na ruchach własnego ciała. Warto także pamiętać o praktycznych względach – wiele osób przynajmniej raz w roku spędza urlop nad jakimś zbiornikiem wodnym. Posiadając umiejętność pływania podczas takich wakacji można czuć się dużo bardziej bezpiecznie i pozwolić sobie na skorzystanie z większej ilości atrakcji i sportów wodnych.
Pływanie, a zdrowie psychiczne i fizyczne
Niezaprzeczalnym argumentem przemawiającym za rozpoczęciem nauki pływania jest prozdrowotne działanie tego sportu. Treningi w wodzie podnoszą tętno – nie przeciążając organizmu, wzmacniają mięśnie, budują wytrzymałość i kondycję. Sport ten może okazać się pomocny przy zwalczaniu wysokiego poziomu ciśnienia oraz kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jest to jedna z nielicznych aktywności bezpiecznych dla osób z artretyzmem, astmą czy przebytymi w przeszłości, nawet poważnymi, kontuzjami. Pływanie to sport niezwykle wyciszający. Pozwala na znaczne zredukowanie poziomu stresu.
Jeżeli pragniesz wprowadzić do swojego planu aktywność fizyczną, która będzie przyjemna, relaksująca i nie spowoduje ryzyka wystąpienia kontuzji – pływanie to wybór praktycznie idealny. Na próżno szukać wad tego sportu, jego wpływ na zdrowie – oczywiście przy regularnych treningach – jest wręcz zbawienny. Nauka pływania to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla każdego.
OŁĘ