Coraz częściej zauważasz, że proporcjonalnie do upływu lat pogarsza się Twoja kondycja fizyczna? Pracujesz w pozycji siedzącej, a po odejściu od komputera przenosisz się na kanapę? Jeśli chcesz zmienić ten stan rzeczy i zacząć pracować nad formą, podejdź do tego rozsądnie, by szybko się nie zniechęcić.
Na początek: drobne zakupy
Pierwszą przygodę z aktywnością fizyczną lub odbudową formy po latach zacznij od zakupów! To taki niewinny trik psychologiczny – jeśli wydasz na coś pieniądze, podświadomie zobowiążesz się, że będziesz z tego korzystać. Chcesz zapisać się na siłownię? Pomyśl o wygodnym dresie. A może planujesz powrót do kulturystyki? Kup nowe ochraniacze na piszczele w Unbroken. Jeżeli najlepiej czujesz się na basenie – zaopatrz się w nowy strój albo profesjonalne okulary do pływania. To nie muszą być duże ani drogie zakupy – chodzi o symboliczne wyznaczenie momentu, w którym wprowadzisz dobre zmiany w swoim życiu.
Rodzaj aktywności dopasowany do możliwości
Trening ma być przyjemnością. By tak się stało, musisz mierzyć siły na zamiary. Jeżeli do tej pory z aktywnością nie było Ci po drodze, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Wypróbuj kilka opcji i wybierz tę, która sprawia Ci najwięcej radości. Na początku możesz trenować w domu – filmiki z przykładowymi zestawami ćwiczeń znajdziesz w Internecie. Jeżeli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu – odwiedź najbliższą siłownię pod chmurką albo wybierz się na wycieczkę rowerową. Nie ograniczaj się do tych najbardziej popularnych sportów, jeżeli czujesz, że to nie Twoja bajka. Taniec czy nordic walking to również doskonałe pomysły na poprawę formy!
Regularnie, ale nie codziennie
Nie trzeba, a nawet nie powinno się ćwiczyć codziennie. To prosta droga do utraty motywacji. Twój organizm musi mieć czas na regenerację. Na początek trenuj co drugi dzień. Jeżeli poczujesz, że chcesz ruszać się więcej, stopniowo wydłużaj czas poświęcany na aktywność. Zawsze pamiętaj jednak o przynajmniej dwóch dniach przerwy w tygodniu. Nie szukaj również wymówek, by zupełnie odpuszczać ćwiczenia – owocny trening możesz wykonać w ciągu 30 minut – na pewno uda Ci się wygospodarować je w planie dnia.
Dieta też jest ważna
Jeżeli zależy Ci na poprawie ogólnego stanu zdrowia lub sylwetki – podejdź do tego zadania kompleksowo i obok wzmożonej aktywności wprowadź też drobne modyfikacje w swojej diecie, jeśli do tej pory była niezdrowa. Zmiany nie muszą być drastyczne – nikt nie każe Ci natychmiastowo zrezygnować ze wszystkich słodyczy czy smażonych potraw. Zamiast tego spróbuj trzymać się zasady 80/20. Chodzi w niej o to, by 80% Twoich posiłków zawierało wyłącznie zdrową i nisko przetworzoną żywność. Pozostałe 20% mogą stanowić lubiane przez Ciebie potrawy, które być może nie są najlepiej zbilansowane, ale ich jedzenie poprawia Ci humor.
Kiedy będą widoczne pierwsze efekty?
Na pewno ciekawi Cię, kiedy przyjdą pierwsze efekty ćwiczeń. Dobra wiadomość jest taka, że niemal natychmiastowo poczujesz się po prostu lepiej, bo trening podnosi poziom endorfin w organizmie. Efekty w postaci widocznych zmian sylwetki nie przyjdą od razu i zależą od wielu czynników – uzbrój się zatem w cierpliwość i po prostu ciesz aktywnością fizyczną.
Materiał partnera zewnętrznego