Nie na wszystkie objawy podczas trwania menopauzy skarżą się kobiety. Niektóre są na tyle łagodne, że ledwo zauważalne lub też bardzo szybko znikają. Kłopot stanowią jednak te symptomy menopauzy, które są najbardziej uciążliwe i trudne w zwalczaniu. Są to przede wszystkim uderzenia gorąca, z których słynie okres klimakterium. To jedno z tych nieprzyjemnych uczuć, którego chcemy się jak najszybciej pozbyć, a które nierzadko pojawia się regularnie przez kilka lat.
Okres przed ostatnią miesiączką
Kobieta przechodzi w swoim życiu różne, trudne etapy. Zaczyna się od dojrzewania, podczas którego pojawia się miesiączka. Po tym czasie nastaje okres płodny, kiedy to wiele pań decyduje się na posiadanie dziecka. Ciąża sprawia, że nasze hormony szaleją, ale podobnie wygląda sytuacja także podczas okresu karmienia. Dla niektórych kobiet nie jest to pojedynczy etap, ponieważ planują w przyszłości posiadać więcej potomstwa.
Później natomiast przychodzi czas przekwitania i uporczywe uderzenia gorąca. Przekwitanie może rozpocząć się niespodziewanie, dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na to, jak się czujemy oraz monitorowanie pracy organizmu. U niektórych kobiet ta granica nie jest tak wyraźna i często nawet nie zdają sobie one sprawy z tego, że właśnie trwa u nich menopauza.
Jest to natomiast ważny etap, a przede wszystkim naturalny. U panów występuje z kolei andropauza, czyli odpowiednik kobiecego klimakterium. Mężczyźni także borykają się z różnymi objawami, które mogą utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Ale nie jest to tak widoczne, jak u pań, gdzie wyróżnić można zarówno okres przed menopauzą, jak i po niej.
Skąd biorą się uderzenia gorąca?
Warto wiedzieć, że najpopularniejszym objawem klimakterium są właśnie uderzenia gorąca. To jeden z kluczowych sygnałów, który informuje nas, że w naszym ciele właśnie zaczynają się wielkie zmiany. Prowadzą one do zakończenia okresu płodności. Trwa to jednak bardzo długo, bo nierzadko ponad dziesięć lat. W tym czasie odczuwamy bardzo różne, uciążliwe symptomy oraz skutki tego, że nasza gospodarka hormonalna nie działa poprawnie. Skąd więc biorą się te słynne uderzenia gorąca i dlaczego odczuwa je tak wiele kobiet?
Zależne jest to przede wszystkim od wahania poziomu estrogenu. Jeżeli jest go za mało, to występuje nieprzyjemne uczucie fali ciepła, która rozchodzi się po całym ciele. Zazwyczaj towarzyszą temu także zimne poty. Mózg dostaje błędną informację, która sugeruje, że konieczne jest podwyższenie temperatury. Zazwyczaj uderzenia gorąca trwają od kilkudziesięciu sekund nawet do kilku minut. Po tym czasie ustępują, ale wracają w nieregularnych odstępach czasu.
Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?
Jeżeli menopauza staje się zbyt trudna do tolerowania, a uderzenia gorąca występują zbyt często – zaleca się konsultację z lekarzem. Zazwyczaj zalecana jest terapia hormonalna, której zadaniem jest wyrównanie poziomu estrogenu. Dodatkowo można też sięgać po domowe sposoby radzenia sobie z uciążliwymi falami gorąca. Jest to m.in. regularne picie ziół. Także dieta ma wpływ na to, jak się czujemy. Im więcej ćwiczymy i w im lepszej kondycji jesteśmy, tym większe prawdopodobieństwo, że przekwitanie będzie prostsze do przetrwania.
Materiał partnera zewnętrznego