Ze względu na swoje cenne właściwości, odgrywają istotną rolę w działaniach prozdrowotnych. Ponadto, są nieodzownym elementem popisów kulinarnych nadając potrawom wyjątkowy smak i skutecznie zastępując podstawowe przyprawy, jak na przykład sól. Mowa oczywiście o ziołach, bez których w zasadzie trudno sobie wyobrazić dobrze wyposażoną kuchnię. Nie muszą to być jednak gotowe produkty ze sklepu. Warto postawić na własny, naturalny ogródek ziołowy, który możemy stworzyć i pielęgnować nawet w warunkach domowych.
Rozmaite korzyści płynące ze stosowania ziół
Jakie zalety kryją w sobie tego rodzaju rośliny? Z pewnością niejedna osoba słyszała o ich szerokich własnościach leczniczych i prozdrowotnych. Zioła od niepamiętnych czasów służą tym celom, czy to w pierwotnej, naturalnej postaci, w formie naparów, wywarów lub okładów, czy też jako składniki rozmaitych farmaceutyków. Wystarczy wspomnieć, że dziurawiec zwyczajny poprawia kondycję przewodu pokarmowego oraz działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i uspokajająco, liść laurowy wspomaga krążenie krwi w organizmie i funkcjonowanie układu nerwowego, sprzyja ochronie wątroby oraz hamuje rozwój bakterii czy grzybów chorobotwórczych, natomiast tymianek pospolity pobudza pracę nerek i serca, a nierzadko też okazuje się skutecznym, dodatkowym sposobem na męczący kaszel czy niestrawność. Estragon wspomaga trawienie, podobnie jak kolendra, która przy okazji oczyszcza organizm. Takich przykładów jest ogrom, co przyczyniło się do rozwoju całych dziedzin zielarstwa czy ziołolecznictwa.
Ale oczywiście to nie jedyne, sprawdzone zastosowanie tych roślin. Zioła cieszą się równie dużą popularnością w kuchni i na stałe już zagościły w naszym menu. Oregano i bazylia, kolendra, mięta, szałwia, rozmaryn lub wspomniany już tymianek to najpopularniejsze zioła, które oferują szeroką paletę smakowych doznań oraz doskonale komponują się z ulubionymi daniami. Co ważne, świeże zioła są o wiele bardziej aromatyczne od suszonych.
Jakie zioła warto mieć w kuchni?
Trudno sobie wyobrazić dania w stylu włoskim, jak pizza czy makarony, bez bazylii lub oregano. Bazylia jest także nieodzowna przy aromatycznym pesto. Znowu liście mięty to doskonały dodatek do letnich sałatek z sosem jogurtowym, orzeźwiających dipów czy nawet wody z cytryną. Kolendra ze względu na swój anyżkowy posmak, dzieli smakoszy na dwa wrogie obozy. Jedni ją uwielbiają, inni – nienawidzą. Tymczasem kolendra oryginalnie podkreśla smak różnego typu gulaszów i zup, bez niej nie ma mowy o potrawach inspirowanych Indiami, krajami arabskimi czy Meksykiem. Mięsa warto doprawić ziołami tymianku (drób, cielęcinę bądź jagnięcinę) albo szałwii (świetnie łączy się z kaczką, gęsią czy wieprzowiną). Majeranek pasuje do dań ciężkostrawnych, żurków, grochówki czy zimowych zup. Aromatyczny rozmaryn idealnie komponuje się z czosnkiem i pomidorami oraz z wieprzowiną, lubi jednak dominować w potrawach, dlatego stosujmy go rozważnie. Z kolei estragon pasuje do jajek, sałatek, dan rybnych czy dziczyzny. Lubczyk, czyli ziele miłości, wzbogaca smak wszelkiego rodzaju zup, rosołu i sosów. Nie zapominajmy także o tradycyjnych: szczypiorku, koperku i pietruszce. Możemy je dodawać, w zależności od upodobań, niemal do każdej potrawy. Pietruszka pasuje do zup, sosów, past, jest też doskonałą dekoracją. Koperek idealnie współgra z łososiem, zupą pomidorową czy ziemniakami. Świeży szczypiorek ożywia jajecznicę i potrawy z jaj oraz kanapki.
Oprócz tego, pamiętajmy również o innych zaletach ziół, które znajdują się w przestrzeni domowej. Opisywane rośliny mają walory dekoracyjne, ożywiają i odświeżają przestrzeń, w której się znajdują – zarówno wizualnie, jak i przez roztaczane aromaty.
Urządź własny, domowy ogródek ziołowy
Domowe uprawy roślin, które są następnie wykorzystywane do celów leczniczych, kulinarnych bądź pielęgnacyjnych, stają się coraz popularniejsze. I trudno się temu dziwić, gdyż przemawia za tym wiele argumentów. Najważniejszym z nich jest ekonomia: nasiona na zioła najczęściej są znacznie tańsze, niż zakup gotowych produktów roślinnych. Poza tym, w przypadku wielu gatunków roślin z tej kategorii, stworzenie samodzielnej i efektywnej hodowli nie sprawia większych trudności. W dodatku, nasiona często można wysiewać zarówno do doniczek, jak i do gruntu, zaś gotowe zioła – trzymać w domu lub na zewnątrz. Uprawa takiego ogródka nierzadko też staje się dla wielu przyjemną, hobbystyczną czynnością. Z drugiej strony, nie zabiera ona tyle czasu i uwagi, by musiały z niej zrezygnować bardziej zapracowane osoby.
Trzeba również zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju nasiona ziół w łatwy sposób możemy nabyć dzięki zakupom online. W ten sposób zyskujemy dostęp do naprawdę dużego wyboru rozmaitych, a zarazem starannie wyselekcjonowanych produktów – przede wszystkim też ekologicznych, otrzymywanych z pewnych źródeł, bez stosowania chemicznych środków ochronnych czy sztucznych nawozów. Dzięki temu możemy liczyć, że otrzymane w warunkach domowych rośliny będą oferowały zdecydowanie więcej cennych składników oraz korzystnych właściwości, niż niektóre gotowe produkty. Kolejna zaleta to fakt, że przy wsparciu eksperta jesteśmy w stanie wybrać gatunki lub mieszanki ziół, które będą odpowiadać na konkretne potrzeby kulinarne (np. pasujące do smaków kuchni włoskiej czy azjatyckiej) czy zdrowotne (posiadające określone właściwości). Pewne jest natomiast to, że uprawianie ziół od samych nasion do ich dojrzałych postaci sprawia dużo satysfakcji i pozwala otrzymać z nich najwięcej dobra, które te oferują.
OLI