Zgrabna, szczupła sylwetka to coś do czego dążymy, to coś co chcielibyśmy zachować jak najdłużej. Staramy się zdrowo odżywiać, choć na każdym kroku czyhają na nas pokusy i często lub czasami im ulegamy. Wiemy, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania nienagannej figury, ale… przecież pogoda nieciekawa, zbyt wielkie zmęczenie po pracy, a niechęć do wysiłku nie pozwala nam się ruszyć z kanapy.
Gdy nie mamy ochoty na aktywną walkę ze swoimi nadprogramowymi kilogramami, warto dowiedzieć się, jak wyglądają najwięksi wrogowie zgrabnej sylwetki i jak przedstawia się prawda o odchudzaniu. Ta wiedza pomoże uniknąć przyrostu masy ciała nawet jeśli wciąż będziesz siedzieć w fotelu!
Odchudzanie dla leniwych – czyli 7 wrogów nienagannej sylwetki
Problemy z odchudzaniem mogą się pojawić z powodu zwykłej niewiedzy o tym, co rzeczywiście „wspomaga” przybieranie na wadze. Oto główni winowajcy niechcianej nadwagi:
1. Napoje gazowane. To one często ponoszą odpowiedzialność za dodatkowe centymetry w obwodzie pasa. Napoje te nie tylko zawierają duże ilości cukrów, ale także pobudzają apetyt, przez co zjadamy więcej. Dietetyczne wersje napojów gazowanych, w swoim składzie mają sztuczne słodziki i działają podobnie, jak napoje w wersji podstawowej. Zamiast nich warto napić się soku ze świeżo wyciśniętych owoców lub wody z liściem mięty i cytryną.
2. Duże talerze. Znawcy tematu udowodnili, że powinniśmy jeść na mniejszych talerzach. Gdy jesteśmy głodni, nakładamy zbyt duże porcje, które potem odkładają się na brzuchu, biodrach czy udach w postaci kolejnej warstwy tłuszczyku. Mały talerz pozwala na nałożenie mniejszej, a wystarczającej porcji jedzenia.
3. Jedzenie wieczorem. Posiłek zjedzony bezpośrednio przed snem nie jest wskazany. Należy jeść mniej więcej na 2-3 godziny przed położeniem się spać. Warto też zadbać o to, aby zjadać wówczas danie bogate w białko, a nie w węglowodany.
4. Smutek. To często wymówka, dzięki której zjadamy zdecydowanie zbyt dużo jedzenia niewskazanego dla osób, chcących zachować szczupłe ciało lub wrócić do nienagannej sylwetki. „Zajadamy smutki”, sięgając po niezdrowe, słodkie batony, fast food’y lub „wygarniamy” z lodówki to, co się da. W takich chwilach lepiej wyjść na spacer albo porozmawiać z przyjaciółmi.
5. Ciasto zamiast normalnych posiłków. Cukier w znacznie większym stopniu powoduje wzrost wagi, niż tłuszcze. Tłuszcze jednonasycone ułatwiają nawet zrzucanie zbędnych kilogramów. Warto więc zamienić pączka na zdrową przekąskę z awokado.
6. Zbyt krótki sen. Jeżeli śpimy krócej niż 7 godzin, w naszym organizmie wzrasta poziom hormonu stresu. W takim stanie znacznie chętniej sięgamy po słodycze i tłuste dania, które powodują, że tyjemy. Najzdrowiej jest, gdy sen dorosłego człowieka trwa od 7 do 9 godzin.
7. Za mało białka w diecie. Dorosły człowiek powinien zjadać do 70 g białka dziennie, dlatego należy jeść więcej twarogów, jajek, ryb i chudego mięsa.
Sposoby na odchudzanie
Skuteczne sposoby na odchudzanie można zastosować wówczas, gdy dysponuje się rzetelną wiedzą w tym zakresie. Tymczasem na każdym kroku pojawiają się mity na temat odchudzania, które wprowadzają wiele osób w błąd, a ich problemy z odchudzaniem nabierają jeszcze większego kalibru. Jak zatem wygląda rzeczywistość?
Nieprawdą jest, że można jeść owoce bez ograniczeń. Zawierają one bardzo dużo cukrów i przez to mogą być powodem wzrostu wagi. Wiele osób sądzi, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest głodówka. W praktyce jest zupełnie odwrotnie. Głodówka prowadzi do wyniszczenia organizmu, powoduje zwolnienie tempa przemiany materii, a po jej ukończeniu mamy gwarantowany efekt jo-jo.
Niejedzenie śniadań jest kolejnym mitem. Pierwszy posiłek należy zjeść najlepiej w ciągu godziny po wstaniu z łóżka. Podkręcamy w ten sposób nasz metabolizm i przez cały dzień będzie on funkcjonował „na dobrych obrotach”. Trzeba też pamiętać o spożywaniu minimum 5 niezbyt obfitych posiłków w ciągu dnia.
Prawdą natomiast jest, że najbardziej skuteczne sposoby na odchudzanie, które wprowadzimy w życie, nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli nie znajdziemy w sobie odpowiedniej motywacji do przestrzegania powyższych reguł oraz ochoty na jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Materiał partnera zewnętrznego