Czy gorączka może być niebezpieczna?

0
455
gorączka przeziębienie
Gorączka może mieć różne podłoże. Najczęściej spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym wirusowym, grzybiczym lub pasożytniczym | fot.: stock.adobe.com

Gorączka to stan, w którym temperatura ciała przekracza 38ºC, lecz mechanizmy termoregulacji są zachowane. Podczas gorączki dochodzi do przestrojenia ośrodka termoregulacji w podwzgórzu na wyższy poziom. Zmiana ta zachodzi w wyniku działania pirogenów endo- lub egzogennych. Najczęściej jest spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną. Zbyt wysoka temperatura ciała może być klasyfikowana jako stan podgorączkowy (do 38ºC), gorączka wysoka (39-40ºC) lub hiperpireksja (powyżej 41ºC).

Czy gorączka może być niebezpieczna?

Bardzo wysoka gorączka, przekraczająca 41 stopni, czyli hiperpireksja, prowadzi do uszkodzenia tkanek. W ich wyniku powstają zmiany strukturalne w mózgu, a także rozwija się zanik funkcji termoregulacyjnej.

Objawy gorączki

Podczas gorączki zachodzą procesy, których celem jest podwyższenie temperatury ciała do tej, na która został przestawiony termostat podwzgórza. Objawia się to jako dreszcze i uczucie zimna. W momencie, kiedy czynnik pirogenny, czyli wywołujący gorączkę, zostanie usunięty, zapoczątkowany zostaje mechanizm nasilonej utraty ciepła. Jego celem jest unormowanie temperatury ciała. Aktywność gruczołów potowych zwiększa się, powodując zwiększoną potliwość. W wyniku zwiększenia przepływu krwi przez skórę pojawia się rumień, a skóra jest ocieplona.

Czym jest stan podgorączkowy?

Stan podgorączkowy to wzrost ciepłoty ciała pomiędzy 37,1 a 38ºC  ºC. Jego przyczyną może być infekcja, stan zapalny, nadczynność tarczycy i niektóre choroby stawów i tkanki łącznej. Jest mechanizmem obronnym organizmu. Nie powinno się stosować przy nim leków przeznaczonych do zbijania gorączki.

Gorączka – przyczyny

Gorączka może mieć różne podłoże. Najczęściej spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym wirusowym, grzybiczym lub pasożytniczym. Czasami zdarza się, że ma etiologię immunologiczną, metaboliczną lub pojawia się w przebiegu nowotworu. Pojawia się m.in. u chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, AIDS, nadczynność tarczycy, przewlekłe zapalenie wątroby.

Leki obniżające gorączkę bez recepty

W aptekach dostępne są preparaty zbijające gorączkę w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie, kapsułek, tabletek. Wśród substancji czynnych o właściwościach przeciwgorączkowych wymienia się:

  • ibuprofen
  • kwas acetylosalicylowy
  • paracetamol

Powinny być stosowane w dawce dopasowanej do wieku i stanu zdrowia.

Gorączka – domowe sposoby

Najbardziej znanym domowym sposobem na gorączkę jest wykonywanie zimnych okładów. Zmoczony chodną wodą ręcznik wykręca się i przykłada na czoło. Po ociepleniu ręcznika, ponownie moczy się go w zimnej wodzie i wykonuje okład. Często polecane jest picie naparów ziołowych o działaniu napotnym, żeby stymulować naturalne mechanizmy obniżające gorączkę – pocenie się. Wśród najczęściej stosowanym wymienia się napar z kwiatu lipy, z owoców bzu czarnego, herbatę z sokiem malinowym. W medycynie zastosowanie znajduje także sok z brzozy – naturalne źródło salicylanów. Podczas gorączki należy także pamiętać o częstym piciu wody w celu zachowania optymalnego nawodnienia, a także dużo odpoczywać, by organizm miał „siłę” na walkę z chorobą.

Przypisy

  1. Kanikowska, Dominika; Witowski, Janusz. Patofizjologia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.
  2. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych. Red. Kokot, Franciszek . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2007
  3. Korbut, Ryszard. Farmakologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017
  4. Stan podgorączkowy – przyczyny, czym jest? Co go odróżnia od gorączki? za:  „ https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/stan-podgoraczkowy-przyczyny-czym-jest-co-go-odroznia-od-goraczki,311.html

Materiał partnera