Częste i mniej oczywiste sygnały oraz powody problemów z jelitami

0
1180
schematyczny rysunek jelit
W dalszym ciągu niewiadomą jest, dlaczego objawy leżące po stronie najróżniejszych układów mogą mieć swój początek właśnie w jelitach. Ważne, aby dokładnie obserwować swój organizm i w razie wątpliwości kontaktować się ze specjalistą | fot.: stock.adobe.com

Fakt, że problemy z jelitami pojawiają się u znacznej części społeczeństwa może nas bardzo zdziwić. Stres w pracy, czy złe odżywianie to jedne z licznych powodów, przez które może dojść do zaburzeń. Wiele ludzi często jest nieświadomych tego, że organizm daje sygnał o problemach z jelitami. Warto więc zapoznać się z poniższymi informacjami.

Częste objawy chorób jelit

Objawów proporcjonalnie do ilości chorób jelit jest bardzo niewiele. Różne przypadłości często dają o sobie znać w podobny sposób, dlatego czasem bardzo ciężko jest je zdiagnozować. Najczęściej możemy spotkać objawy takie jak:

  • Biegunka
  • Nudności, wymioty
  • Bóle brzucha
  • Zaparcia

Mniej oczywiste problemy z jelitami

O ile biegunka czy zaparcia są dla nas dość oczywistym powodem świadczącym o chorobach jelit, tak w chwili kiedy spotykamy się z bolącymi nerkami, raczej nie spodziewamy się, że wina leży po stronie układu pokarmowego. Jest wiele nieoczywistych objawów chorób jelit, a należą do nich między innymi:

  • Problemy ze snem – to częsta przypadłość u ludzi z aktywną postacią nieswoistego zapalenia jelit. Chociaż mogłoby to dziwić, ale zapalenie jelit często nie daje możliwości spokojnego przespania nocy. Niestety to błędne koło, ponieważ brak snu sprzyja rozwojowi choroby. Lekarze do dzisiaj nie są pewni dlaczego problemy z jelitami mogą powodować trudności ze snem.
  • Gorączka – często towarzyszy ona chorobom zapalnym jelit, a także jest dolegliwością często występująca podczas raka jelita grubego. Prawdopodobnie ma to związek z zakażeniem krwi.
    Ból głowy – to przypadłość, z którym często spotykają się osoby cierpiące na problemy żołądkowo-jelitowe. Ból głowy, a czasem nawet migrena są następstwem stanu zapalnego, który dotyka cały organizm
  • Potliwość – jest objawem, który niezwykle ciężko połączyć z chorobą jelit. Nadmierna potliwość to sygnał często dający o sobie znać przy problemach z jelitem drażliwym.
  • Ból pleców – to częsty objaw towarzyszący wszelkim problemom z jelitami. To dlaczego te dwie rzeczy się łączą nadal nie zostało dokładnie wyjaśnione przez specjalistów. Można jedynie przypuszczać, że ból pleców jest wynikiem skurczów jelita grubego
  • Zmiany skórne – są jednym z objawów, w ogóle nie kojarzących się z jelitami. Jednak wszelkiego rodzaju owrzodzenia, rumień guzowaty czy łuszczyca mogą być następstwem stanu zapalnego organizmu. Dochodzi do niego z powodu „nieszczelnych jelit” (rozluźniona bariera jelita cienkiego).
  • Zaburzenia pracy nerek – pojawiają się aż u 1/4 pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. Dlatego jeśli mamy problem z nerkami, oprócz analizy moczu warto zrobić badania pod kątem chorób jelit.
  • Zapalenie stawów – to dolegliwość, która towarzyszy chorobom jelit, aż w 25% przypadków. Jest to objaw, którego nie będziemy w pierwszej kolejności łączyć z układem pokarmowym.
  • Depresja lub stany lękowe – co dziwne te problemy często mogą pojawić się podczas zaburzeń z flotą w jelitach. Po uzupełnieniu potrzebnych bakterii, stany lękowe i depresja często znikają.

W dalszym ciągu niewiadomą jest, dlaczego objawy leżące po stronie najróżniejszych układów mogą mieć swój początek właśnie w jelitach. Ważne, aby dokładnie obserwować swój organizm i w razie wątpliwości kontaktować się ze specjalistą.


ESZ