Co powoduje nadmierną senność i jak sobie z nią radzić?

0
1324
senna kobieta w łóżku
Uwarunkowania zdrowotne, tryb życia, dieta – czyli co konkretnie powoduje nadmierną senność i jak sobie z nią radzić? | fot.: stock.adobe.com

Chyba każdy z nas dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest wysypianie się i dbanie o to, aby każdej doby poświęcać na sen odpowiednią ilość czasu. Najczęściej jest to 8 godzin, podczas których nasz umysł i wszystkie inne ważne narządy mogą się zregenerować, a my kolejnego dnia możemy wstać wypoczęci i gotowi na kolejne wyzwania. Cóż, nie zawsze tak jest…

 

Kiedy wciąż spać się chce…

Zdarza się, że niektóre osoby, mimo przespania całej nocy, wciąż czują się przemęczone i apatyczne. Jeszcze przed południem mają ochotę przytulić się do swojej poduszki i kołdry. Oczywiście na ogół nasz styl życia sprawia, że nie możemy sobie pozwolić na długie drzemki w dzień. Dobrze jest jednak na kilkanaście minut po południu położyć się do łóżka i spróbować zasnąć. To znacznie lepsze dla większej wydajności niż mocna kawa. Kiedy w ciągu dnia dokucza nam nadmierna senność, zastanawiamy się, co jest tego przyczyną. Może obwiniamy dietę lub mało aktywny tryb życia, a może podejrzewamy, że chorujemy, co wpływa na nasze kiepskie samopoczucie. Tak czy siak, jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.

 

Częste przyczyny nadmiernej senności

Nadmiernej senności warto przeciwdziałać prostymi metodami. Na początku należałoby się zastanowić nad tym, jak wygląda nasza dieta oraz czy każdego dnia oddychamy świeżym powietrzem. Może okaże się, że brakuje nam warzyw, owoców i innych wartości odżywczych, które postawią nas na nogi szybciej niż nam się wydaje. Wiele produktów zawiera mnóstwo witamin, które wykluczają ewentualne niedobory ważnych substancji. Sprawiają, że możemy prawidłowo funkcjonować. Przyczyną senności może być również niedotlenienie. Warto każdego dnia udać się na spacer czy wybrać na trening do parku. Rzecz jasna najlepiej jest przebywać jak najwięcej wśród przyrody, ponieważ powietrze w lesie czy parku jest najwyższej jakości, nie musimy się więc obawiać, że nawdychamy się toksycznego smogu. Jeśli nadal czujemy się kiepsko, a marzenia o długim śnie nas nie opuszczają to warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje, co może nam dolegać.

 

Wizyta u lekarza, profilaktyka i równowaga

Trzeba opowiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach i towarzyszących dolegliwościach. Dzięki temu jest większa szansa, że zleci szczegółowe badania, które dadzą duże prawdopodobieństwo określenia czy przyczyną senności jest rozwijająca się choroba czy inne czynniki. Uwarunkowania zdrowotne mogą sprawiać, że czujemy się zaniepokojeni o swoją przyszłość. Może mamy słabą odporność i często łapiemy wirusy, które przyczyniają się do powstawania infekcji. Warto w takiej sytuacji poświęcić czas na zadbanie o siebie i dostateczną ilość snu. Dobrze jest również wyrobić sobie pozytywne zwyczaje i nie przeciągać wieczornej aktywności do późnej nocy. Wieczór to taki moment dnia, w którym nasz umysł i ciało chcą już wypocząć po intensywnym wysiłku. Osoby pracujące umysłowo, mogą czuć się znacznie bardziej wyczerpane niż te, które pracują fizycznie. Warto więc zadbać o równowagę w życiu i aktywność, która przełoży się na świetne samopoczucie.

AWO