Chłodziarki farmaceutyczne są niezbędnym wyposażeniem w każdym laboratorium i w aptece. Urządzenia tego typu pozwalają na odpowiednie przechowywanie leków oraz szczepionek i sprawowanie kontroli nad tym, w jakich warunkach fizycznych znajdują się dane substancje. Sprzęty te posiadają specjalne przegrody i poziomy, dzięki którym możliwe jest odpowiednie dostosowanie parametrów przechowywania. Na jakie jeszcze, inne czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze chłodziarki farmaceutycznej?
Wymagania dotyczące przechowywania szczepionek
Chłodziarki farmaceutyczne służą głównie do przechowywania szczepionek. Substancje te są jednym z produktów, które powinny mieć ustabilizowaną temperaturę i muszą być przechowywane w stabilnych warunkach termicznych – od +2 do +8 stopni Celsjusza – takie zalecenia zostały wydane przez Światową Organizację Zdrowia. Wymagania te dotyczą zarówno fazy produkcji, jak i transportu oraz przechowywania w miejscu dystrybucji lub ostatecznego użycia – w aptekach oraz w gabinetach medycznych. Są to wymagania bardzo istotne, chociażby z tego względu, że w momencie ogrzania lub zamrożenia szczepionka traci maksimum swoich właściwości i jej działanie może nie być w pełni prawidłowe.
Chłodziarki farmaceutyczne – wyposażenie techniczne
Najważniejszym elementem w chłodziarce farmaceutycznej jest odpowiedni programator temperatury, wraz z termometrem i termostatem. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania oraz monitorowania temperatury wewnątrz urządzenia. Zaletą niektórych chłodziarek jest również to, że posiadają one rejestrator temperatury. Jest to bardzo istotny element, szczególnie z punktu widzenia SANEPID-u, ponieważ rejestratory te archiwizują informacje o temperaturze panującej wewnątrz urządzenia przez 24 godziny na dobę. Kolejnym, ważnym elementem, w który powinna być wyposażona chłodziarka farmaceutyczna, jest alarm dźwiękowy oraz sygnalizacja informująca o przekroczeniu temperatur granicznych lub o awarii którejkolwiek z części urządzenia. Przydatnym elementem dla takiego rodzaju sprzętu jest również moduł UPS, który jest odpowiedzialny za zasilanie awaryjne w przypadku odłączenia źródła prądu. Funkcją, która może ułatwić korzystanie z chłodziarki jest też automatyczne odszranianie oraz energooszczędny agregat, który korzystnie wpływa na ekonomię funkcjonowania urządzenia. Jedną z opcji, w którą można dodatkowo wyposażyć chłodziarkę, jest na przykład moduł GSM, który będzie bezpośrednio połączony z telefonem komórkowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku awarii, kiedy w pobliżu nie ma osoby, która skontrolowałaby jej przyczynę.
Chłodziarki farmaceutyczne – wymagania fizyczne
Chłodziarki farmaceutyczne mają różne gabaryty, dzięki czemu łatwo jest dostosować je do zapotrzebowania, zarówno jeżeli chodzi o pojemność, jak i o możliwości ustawienia jej w laboratorium lub w aptece, czy gabinecie medycznym. W przypadku mniejszych urządzeń istnieje możliwość umieszczenia ich na ścianie, dzięki czemu nie zajmują one dodatkowego miejsca, na przykład na stole laboratoryjnym. Ponadto, istnieje możliwość dodania odpowiedniego wyposażenia do chłodziarki, w zależności od potrzeb miejsca, w którym będzie używana oraz preparatów, które będą w niej przechowywane. Szeroką ofertę chłodziarek można znaleźć w firmie Danlab.
Chłodziarki farmaceutyczne to urządzenia, które należy dobrać do wymagań miejsca, w którym mają być używane. Ważne, aby przy wyborze odpowiedniego sprzętu nie kierować się ceną, a przede wszystkim jakością i użytecznością danego urządzenia.Szeroką ofertę urzadzeń na polskim rynku oferuje firma Danlab.
Materiał partnera zewnętrznego