Bóle kręgosłupa a praca przy komputerze

0
883
kobieta pracująca przy komputerze
Dobre rezultaty dają regularne, kilkuminutowe przerwy w pracy, przypadające raz na 45-50 minut | fot.: stock.adobe.com

Ból kręgosłupa to częsta dolegliwość, która dotyczy nie tylko osób starszych, ale ostatnio coraz częściej również młodzież i młodych dorosłych. Dzieje się tak z powodu nieustającego postępu techniki, który wymusza na nas siedzący tryb życia. Dodatkowo coraz więcej osób wykonuje pracę biurową i spędza wiele godzin przed komputerem, co w drastyczny sposób pogarsza sprawność kręgosłupa i ogólną wydolność organizmu.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być związany z procesem chorobowym toczącym się w nim samym lub mieć przyczyny ogólnoustrojowe. Wśród tych, które dotyczą jedynie kręgosłupa, można wymienić:

  • zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego (tzw. dysk),
  • przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego,
  • kręgozmyk,
  • zwężenie kanału kręgowego,
  • nadwyrężenie okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Dlaczego siedząca praca niszczy nasz kręgosłup?

Długotrwała siedząca praca przy komputerze, szczególnie w jednej pozycji, jest bardzo szkodliwa dla naszego kręgosłupa. Po pierwsze permanentny ucisk dysków przez struktury kostne – kręgi, powoduje osłabienie ich struktury, w efekcie czego mogą pękać i uciskać struktury nerwowe (tzw. dyskopatia). Po drugie pozycja siedząca szczególnie obciąża mięśnie przykręgosłupowe, które pozostają w ciągłym napięciu i mogą wywierać nacisk na sąsiadujące naczynia i nerwy.

Jak przygotować stanowisko pracy?

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy to najprostsza metoda, umożliwiająca zachowanie kręgosłupa w dobrej kondycji. Przygotowania należy zacząć od krzesła, które powinno mieć regulowaną wysokość oraz wyprofilowany odcinek lędźwiowo-krzyżowy w ten sposób, aby plecy dobrze do niego przylegały. Również biurko powinno mieć możliwość regulacji wysokości, tak aby zachować kąt prosty między ramieniem i przedramieniem, a nadgarstki spoczywały na blacie. Oprócz tego monitor komputera powinien znajdować się na wprost oczu, co pozwoli odciążyć kręgi szyjne. 

Jak poprawić sprawność kręgosłupa podczas pracy?

Dobre rezultaty dają regularne, kilkuminutowe przerwy w pracy, przypadające raz na 45-50 minut. W tym celu warto wstać od biurka, zrobić kilka skłonów i skrętów tułowia, a następnie krótko przejść się po biurze. Oprócz tego można wykonywać ćwiczenia profilaktyczne, jednocześnie pracując, które pozwolą rozluźnić napięte mięśnie i zwiększyć elastyczność stawów. Należą do nich: unoszenia i krążenia barków, delikatne skręty tułowia, naprzemienne krążenie głową w odcinku szyjnym oraz unoszenia i opadania ramion.  

Co robić, gdy doskwiera ból?

Ból kręgosłupa może mieć różną postać i wynikać z odmiennych stanów chorobowych. Jednak najczęściej, w pierwszej kolejności, zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które łagodzą ból mięśni i ból kostno-stawowy. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu enzymów cyklooksygenazy, czego efektem jest zmniejszenie produkcji prostaglandyn. Do grupy NLPZ zalicza się m.in. deksketoprofen, który działa szybko, przeciwbólowo, zmniejsza stan zapalny i może być przyjmowany w przypadku ostrego bólu na pusty żołądek.

Ścisłe przestrzeganie wskazań oraz przeciwwskazań do stosowania każdego leku i jego zalecanego dawkowania jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia i życia. Praca biurowa rzadko idzie w parze z regularnie przyjmowanymi posiłkami. Zwykle żyjemy w pośpiechu i chcemy szybko pozbyć się bólu i wrócić do swoich zadań. Często jednak nie posiadamy fachowej wiedzy medycznej i nieświadomie popełniamy błędy, które mogą być przyczyną działań niepożądanych. Przykładem może być niewłaściwe stosowanie leku, np. niektóre powinny być przyjmowane tylko podczas posiłku i popite dużą ilością wody lub mleka. A ilu pacjentów tego przestrzega i zawsze zażywa lek w taki sposób, jak zaleca producent? Innym przykładem jest przyjmowanie leków w dużych dawkach lub łączenie NLPZ, np. czekając na ulgę w bólu przez ponad godzinę, zdarza się nam sięgnąć po kolejną tabletkę – a to może mieć toksyczny wpływ na organizm.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a zawsze przestrzegać zarejestrowanego dawkowania, sposobu podania, wskazań i przeciwskazań, które znajdują się w ulotce przylekowej.

Materiał partnera zewnętrznego