Objawy, takie jak ból głowy, katar i łzawienie oczu, zwłaszcza podczas przebywania na zewnątrz, nie są Ci obce? Zastanawiasz się, jaka może być ich przyczyna? To dość charakterystyczne symptomy alergii. Nie wolno ich bagatelizować, nie zaleca się też leczenia ich na własną rękę. Dowiedz się, jak rozpoznać alergię i jak w jej przypadku postępować.
Alergia – na czym polega ta dolegliwość?
Alergia to inaczej reakcja uczuleniowa na jeden lub więcej alergenów – substancji rozpoznawanych przez układ immunologiczny jako antygeny [1]. Mobilizacja układu odpornościowego skorelowana jest z wyrzutem do krwi histaminy – hormonu wywołującego stan zapalny [2]. Powoduje to objawy takie jak wodnisty katar, uporczywe kichanie, skurcz oskrzeli i duszność oraz suchy kaszel, łzawienie oczu, a także ból głowy i świąd nosa, oczu lub skóry. Takie symptomy są charakterystyczne dla alergii wziewnych, najczęściej na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i wydzieliny zwierząt [3]. Jednak alergie mogą też dawać inne objawy – na przykład przy alergiach pokarmowych pojawiają się problemy, takie jak ból brzucha czy biegunka, a przy alergiach kontaktowych zmiany skórne (wysypka, pokrzywka) [1].
Jak rozpoznaje się alergię?
Diagnozę w przypadku podejrzenia alergii stawia lekarz alergolog. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który przepisze odpowiednie leki łagodzące symptomy oraz wystawi skierowanie na podstawowe badania i na wizytę u specjalisty alergologa. Alergię rozpoznaje się na podstawie testów skórnych lub płatkowych, wyników badań krwi i spirometrii oraz wywiadu z pacjentem. Dopiero na podstawie tych informacji można dokładnie określić rodzaj alergii i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Wizyta u lekarza jest konieczna zawsze w przypadku zaostrzenia objawów już rozpoznanej alergii [4]. Zalecane są również wizyty kontrolne w celu monitorowania postępów choroby.
W jaki sposób leczy się alergię?
Alergia to coraz częściej występująca przypadłość, co ma związek ze zmianami klimatycznymi, trybem życia i zanieczyszczeniem środowiska [1]. Długotrwały i częsty kontakt z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczną jest niekorzystny dla zdrowia, ponieważ alergia ma wówczas tendencję do nasilania się, powodując przewlekły stan zapalny [1]. Może to skutkować rozwojem astmy oskrzelowej. Alergia jest też niekorzystna dla organizmu, ponieważ osłabia układ immunologiczny. Osoby cierpiące na alergię i astmę są bardziej narażone na infekcje wirusowe i bakteryjne [4].
Alergie można leczyć stosując preparaty przeciwhistaminowe lub immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie na dany alergen [5]. Jest to metoda skuteczna, ale leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy.
Na katar i łzawienie oczu, czyli objawy wskazujące na alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych (zazwyczaj w wyniku uczulenia na pyłki roślin lub kurz domowy) zazwyczaj zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych lub sterydów donosowych[6]. Po konsultacji z lekarzem można zastosować na przykład dostępny bez recepty steryd donosowy w formie sprayu Nasometin Control*. To preparat przeciwalergiczny dla osób powyżej 18. roku życia. Hamuje on rozwój stanu zapalnego i przynosi ulgę przy dolegliwościach związanych z sezonowym alergicznym nieżytem nosa, takich jak wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa i swędzenie oraz łzawienie oczu. Wystarczy aplikacja do każdego z otworów nosowych raz dziennie [7]. Oprócz tego, dla złagodzenia objawów alergii zaleca się w miarę możliwości unikanie lub ograniczenie sytuacji narażających na bezpośredni kontakt z substancją uczulającą.
Przypisy:
1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 15.07.2021
2. Emeryk A., Rapiejko P., Lipiec, A., Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Poznań 2013
3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 15.07.2021
4. Marek L Kowalski i in., Stanowisko grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w sprawie postępowania u chorych na astmę i choroby alergiczne w okresie pandemii SARS-CoV-2 (Aktualizacja 01.06.2020)
5. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48
6. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3):11-22
7. ChPL Nasometin Control
* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.
NASC/075/07-2021/2
Materiał partnera