Badanie USG – dlaczego jest tak ważne i popularne?

0
1270
Kobieta w ciąży bierze udział w badaniu USG
USG ma również niezwykle istotne znaczenie dla kobiet w ciąży. | fot.: Fotolia

Istnieje mnóstwo czynników, które potrafią negatywnie wpływać na kondycję naszego organizmu. Dlatego nawet jeśli uważamy, że kompleksowo dbamy o zdrowie, powinniśmy pamiętać o cyklicznych badaniach lekarskich. A zwłaszcza nie lekceważyć ich w szczególnych sytuacjach, takich jak np. ciąża czy podejrzenie wystąpienia poważniejszych zmian chorobowych. Mowa tu przede wszystkim o najistotniejszych i powszechnie podejmowanych działaniach diagnostycznych, np. badaniu USG. Dlaczego współcześnie ma ono tak duże znaczenie?

Ultrasonografia – czym jest badanie USG?

Choć nie każdy na co dzień zdaje sobie z tego sprawę, to jednak wszyscy nieustannie mierzymy się z rozmaitymi zagrożeniami: bakteriami, wirusami, chorobami, a także innymi czynnikami, które potrafią znacząco obciążać nasz organizm (np. warunkami pogodowymi, złą dietą, przewlekłym stresem czy brakiem dostatecznej ilości snu). Wynikające z tego faktu problemy zdrowotne mogą okazać się łatwe w rozpoznaniu i leczeniu lub też o bardziej skomplikowanym charakterze, ukrytym przebiegu i poważniejszych konsekwencjach – z zagrożeniem życia włącznie. Zwłaszcza te drugie wymagają szczegółowych, dokładniejszych działań diagnostycznych, wykonywanych także za pomocą specjalistycznych technologii.

Do wspomnianych, a zarazem popularnych analiz, często zlecanych przez lekarzy, zalicza się ultrasonografia, nazywana powszechnie USG. Wykorzystuje się w nim ultradźwięki do medycznego (ale również weterynaryjnego) obrazowania i badania tkanek w organizmie. Na czym to polega? Mówiąc najprościej, aparat ultrasonograficzny, za pomocą emitera, wysyła falę o określonej częstotliwości, nakierowaną na badany ośrodek. Ta zaś, rozchodząc się w tym obszarze, odbija się na granicy ośrodka i wraca do odbiornika urządzenia. Wyniki tego procesu są zaś przetwarzane na obraz tkanek znajdujących się w obrębie badanego miejsca. Istnieje wiele zalet tego rodzaju diagnostyki. Po pierwsze, cechuje się sporą precyzyjnością, bowiem pozwala na wykrywanie w narządach naprawdę małych zmian – mierzących nawet około 0,1 mm. Po drugie, to metoda bezinwazyjna, przez co nie wywołuje bólu ani nie prowadzi do niekorzystnych skutków ubocznych. Trzecia zaleta USG to jego szerokie zastosowania diagnostyczne.

Jakie możliwości stwarza ultrasonografia?

Tego typu diagnostyka obrazowa okazuje się skuteczna w przypadku wielu specjalizacji medycznych. W zależności od dziedziny, umożliwia zobrazowanie i zbadanie różnych obszarów organizmu ludzkiego. I tak na przykład w otolaryngologii USG wykorzystywane jest do diagnostyki stanu zdrowotnego uszu i ślinianek oraz wykrywania przerostu tarczycy. Jeśli chodzi o gastroenterologię, służy do obrazowania trzustki, nerek, jelit czy wątroby. W przypadku dermatologii USG stosuje się w celu skontrolowania zmian skóry i zachodzących w tkance podskórnej, a także by ustalić skuteczność działań podjętych w ramach medycyny estetycznej. Co ciekawe, anestezjolodzy sięgają po aparaturę ultrasonograficzną w sytuacjach wymagających szczególnie precyzyjnego sterowania igłą, np. podczas podawania znieczulenia w obszarze znajdującym się blisko bardzo unerwionych miejsc.

USG ma również niezwykle istotne znaczenie dla kobiet w ciąży. Umożliwia bowiem dokładne obrazowanie aktywności płodu i ocenę, w jakiej jest on kondycji. Zwłaszcza współczesne, zaawansowane technologie, tworzące animacje 3D w czasie rzeczywistym (i oferujące nawet nagranie płyty DVD z filmem z przebiegu USG). Tego typu rozwiązania pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia dziecka w okresie prenatalnym (m.in. wykrycie wad wrodzonych we wczesnym stadium rozwoju czy np. wykonanie badania naczyniowych przepływów płodu). Zresztą przykładów zastosowań aparatury ultrasonograficznej w medycynie jest znacznie więcej. Wszystkie one zaś potwierdzają jedno: niezwykle istotne znaczenie badania USG (czy to w profilaktyce lekarskiej, czy w obrazowaniu konkretnych zmian, występujących w ludzkim organizmie), umożliwiającego postawienie precyzyjniejszej diagnozy oraz podjęcie dalszych działań, odpowiednich dla danej sytuacji zdrowotnej pacjenta.


OLI