Może być zakładany niemal w każdym wieku – aparat ortodontyczny kieruje zęby w odpowiednie miejsca tak, by uśmiech był piękny, a zgryz równy i prawidłowy. Prostowanie zębów niekiedy trwa wiele miesięcy i oprócz walorów estetycznych i pewnego początkowego dyskomfortu w noszeniu wymaga jeszcze kilku zmian w nawykach żywieniowych.
Rodzaje aparatów
Wśród rodzajów aparatów można wyróżnić aparaty profilaktyczne, które mają za zadanie zapobiec wykrzywianiu się zębów, oraz stałe. W pierwszej grupie można wyróżnić kilka rodzajów aparatów w zależności od wady zgryzu, z jaką stomatolog ma do czynienia. Są to takie aparaty jak:
- płytka przedsionkowa (stosowany w przypadku tyłozgryzu, otwarty zgryz),
- czepiec z procą bródkową (stosowany w przypadku przodozgryzu czy zgryzu otwartego),
- płytka Schwarza (szerokie zastosowanie).
Jeśli chodzi o aparaty stałe, główną rolę odgrywa drut, którego działanie jest przenoszone na zęby poprzez system odpowiednich mocowań: zamków, pierścieni itp. W tym rodzaju wyróżniamy aparaty grubo- i cienkołukowe. Systemy mocowań są przyczepiane bezpośrednio do zębów na specjalny klej. Ma on jednak skończoną wytrzymałość, dlatego osoby zamierzające założyć sobie aparat stały muszą być gotowe na zmianę nawyków żywieniowych na pewien czas.
Jakich pokarmów należy unikać?
Do grona takich pokarmów należą z pewnością produkty twarde, takie jak orzechy, nasiona czy suchary. Ich drobinki mogą utknąć między aparatem i powodować otarcia policzka, a nawet uszkodzić aparat. Kolejnymi takimi produktami są te, które mają wysoką lepkość, np. guma do żucia, toffi, mleko skondensowane i inne. Mogą one owinąć się wokół części aparatu i być bardzo trudne do usunięcia. Odradza się również spożycia napojów gazowanych, w tym coli.
Co można jeść, nosząc aparat?
Wszelkie pokarmy miękkie i płynne. Mogą być spożywane również owoce i warzywa, jednak zaleca się, aby najpierw pokroić je na kawałki. Pokarmy włókniste lub mięso są dozwolone pod warunkiem odpowiedniego obchodzenia się nimi – również należy je pokroić na kawałki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bardzo trudno usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między zębami a aparatem.
W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w czasie noszenia aparatu?
Oprócz samego szczotkowania zębów warto zaopatrzyć się w specjalne wyciorki i nici dentystyczne. Niekiedy czyszczenie aparatu z pozostałości może być czasochłonne ze względu na włókna czy inne pozostałości w zakamarkach.
Często zdarza się, że elementy aparatu korygującego uzębienie mogą powodować bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Wtedy warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej Anaftin. Dzięki zawartości wyciągu z aloesu zwyczajnego, kwasu hialuronowego wspomaga gojenie uszkodzonej błony śluzowej. Pozostałe składniki zaś szybko tworzą bioadhezyjną warstwę, która jak plaster tworzy barierę ochronną na uszkodzonej tkance, osłaniając odkryte zakończenia nerwowe przed drażnieniem wywołującym ból. Jeśli zaś uszkodzona tkanka jest w łatwo dostępnym miejscu, można zastosować produkt w formie żelu.
Dla uzyskania najlepszych rezultatów nie należy jeść ani pić przez co najmniej 1 godzinę po zastosowaniu produktu.
Źródła:
[1] https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/stomatologia-dziecieca-i-ortodoncja/129529,rodzaje-aparatow-ortodontycznych
[2] http://ortodonta.pl/dieta-a-aparat-ortodontyczny/
[3] https://www.anaftin.pl/produkty-anaftin/plyn-do-plukania-jamy-ustnej-anaftin/
Materiał partnera