Niezależnie od tego, w jaki sposób pielęgnujemy paznokcie, zawsze zaczynamy od nadania im właściwego kształtu. Do tego celu potrzebujemy odpowiedniego pilniczka do paznokci.
Pilniczki metalowe
Pilniczki metalowe to pierwszy wynaleziony typ pilniczków do paznokci. Ich konstrukcja wywodziła się wprost z pilników stolarskich. Pierwsze metalowe pilniczki były zaostrzonym w szpic kawałkiem metalu z wyżłobionymi, poprzecznymi bruzdami. Takie pilniki piłowały paznokcie, ale jednocześnie mocno je szarpały i niszczyły, powodując uciążliwe rozdwajanie. Wraz z rozwojem technologii, tradycyjne metalowe pilniki zostały zastąpione przez nowoczesne wersje powleczone powłoką diamentową. Pilniki diamentowe są dostępne w różnych gradacjach i są dużo delikatniejsze dla paznokci, zaznacza podolog Katarzyna Sobolewska z Foot-Med Kraków. Jednocześnie powłoka diamentowa jest niezwykle trwała, przez co dobrej jakości pilniczek będzie nam służył przez lata.
Pilniczki papierowe
Pilniczki papierowe są zrobione z papieru ściernego. Możemy wybrać wśród rozmaitych grubości warstw ściernych, dzięki czemu możemy dobierać pilniczek specjalnie do zaplanowanej czynności. Możemy skompletować zarówno gruboziarniste pilniki do ścierania warstw żelu czy akrylu z paznokci, jak i bardzo drobnoziarniste pilniczki do polerowania. Ze względu na różnorodność gramatur pilniczki papierowe są najbardziej uniwersalne a ich zastosowanie najbardziej zróżnicowane. Papierowe pilniczki można kupić w wersji prostej lub zaokrąglonej przypominającej banana. Pilnik typu banan jest idealny do precyzyjnego piłowania i nadawaniu kształtu paznokciom. Ten rodzaj pilniczków ma zazwyczaj warstwę ścierną z dwóch stron a wewnątrz plastikowe Pilniczki te zużywają się i nie są zbyt trwałe, ale są również bardzo tanie, dzięki temu można ich używać w salonach kosmetycznych jako pilniczków jednorazowych.
Pilniczki szklane
Pilniczki ze szkła łączą w sobie trwałość pilniczków metalowych i delikatność pilniczków papierowych. Są wykonane ze specjalnie tłoczonego szkła, które dzięki swojej matowej, szorstkiej powierzchni delikatnie i skutecznie ścierają paznokcie. Szkło jest trwałe i nie zużywa się jak papier ścierny. Jednocześnie jest też lekkie i bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Dodatkowo, szklane pilniczki są zazwyczaj niezwykle kolorowe i lekkie, przez co używanie ich może być prawdziwą przyjemnością.
Bloczki polerskie i polerki
Do wyrównania zadziorków, nadania ostatecznego kształtu oraz matowienia i polerowania płytki paznokcia używamy specjalnych bloczków polerskich. Niekiedy jest to kostka pokryta z każdej strony materiałem ściernym. Czasami bloczki polerskie są także wyposażone w uchwyt. Bloczki polerskie są dostępne w rozmaitych gradacjach, dzięki czemu można ich używać zarówno do ścierania jak i do polerowania powierzchni płytki. Najpowszechniejszym sposobem użycia bloczka polerskiego jest wygładzanie powierzchni płytki i matowienie jej przed malowaniem lub nakładaniem żelu lub hybrydy. Gruboziarnisty bloczek polerski może także służyć do zdejmowania z paznokci warstwy żelu lub akrylu.
Szczególnym rodzajem bloczków polerskich są polerki. Występują w formie kostki lub podłużnego, płaskiego pilniczka. Na jednym narzędziu występuje kilka obszarów o różnych stopniu ścierności, zazwyczaj oznaczonych kolorami numerami. Polerując paznokcie polerką zgodnie z kolejnością cyfr, uzyskujemy efekt stopniowego wygładzenia aż do lustrzanego połysku. Takie narzędzie jest niezwykle przydatne no pielęgnacji naturalnych, nie pomalowanych paznokci. Niektóre stylistyki używają także polerek do końcowego wykończenia manicure żelowego i akrylowego.
Materiał partnera zewnętrznego