Laserowe zamykanie naczynek

0
646
laserowe zamykanie naczynek-img
Działanie lasera opiera się na pochłanianiu energii przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik zawarty we krwi | fot.: materiał partnera

Pajączki naczyniowe to częsty powód zgłaszania się pacjentów do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zmiany takie jak rozszerzone naczynka krwionośne, naczyniaki czy też rumień to problemy, które dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mogą być one skutecznie leczone przy pomocy lasera o odpowiedniej długości fali. Doskonale sprawdza się tu laser tzw. zielony o długości fali 532 nm. Dowiedz się na czym polega laserowe zamykanie naczynek, jak należy przygotować się zabiegu oraz kiedy jeszcze warto skorzystać z laseroterapii.

Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega?

Działanie lasera opiera się na pochłanianiu energii przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik zawarty we krwi. W zamykanych naczyniach krew osiągając wysoką temperaturę niszczy je. W efekcie następuje zamknięcie i zwłóknienie naczynek oraz częściowa eliminacja ze skóry. Wytworzone ciepło jest wystarczające do zniszczenia wybranych struktur, a jednocześnie nie dochodzi przy tym do uszkodzenia otaczających tkanek. W celu uniknięcia przegrzania naskórka oraz zmniejszenia dolegliwości odczuwanych przez pacjenta stosowane są różne formy chłodzenia skóry, wśród których znajdują się żele, strumienie zimnego powietrza a także chłodzące końcówki zabiegowe.

Znaczna liczba i rozległość zmian naczyniowych oznacza konieczność wykonania serii zabiegów w celu uzyskania w pełni zadowalających efektów. Bardzo ważne jest, aby kwalifikacja do zabiegu zamykania pajączków laserem obejmowała ocenę objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Wymaga to połączenia z badaniem klinicznym i oceną USG Doppler w celu wykluczenia chorób żył.

Kiedy laseroterapia jest skuteczna?

Laser QuadroStar+ 532nm, z którego korzystają specjaliści w Klinice w Klaudynie znajduje wiele zastosowań. Wykorzystywany jest on w leczeniu:

  • Pajączków (teleangiektazji)
  • Naczyniaków płaskich, włośniczkowych i starczych
  • Trądziku różowatego w fazie pozapalnej
  • Rumienia twarzy
  • Zmian naczyniowych, które występują w poikilodermii
  • Zmian pigmentowych
  • Może być uzupełnieniem po skleroterapii

Laserowe zamykanie naczynek – jak się przygotować?

Planując zabieg należy unikać opalania przez okres 4 tygodni. Rekomendowane jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50 w miesiącach z nasłonecznieniem. Dzień, dwa przed zabiegiem należy zrezygnować z makijażu oraz unikać podrażnienia skóry. Wszelkie stany zapalne powinny być wyleczone. Warto unikać znieczulania kremami, takimi jak np. EMLA. Sam zabieg nie jest bezbolesny, jednak rezygnacja z takiego znieczulenia pozwala zmniejszyć ryzyko efektów niepożądanych. Lepszym sposobem na łagodzenie dolegliwości odczuwanych podczas zabiegu jest schładzanie danego obszaru przy pomocy specjalnych środków.

Specjaliści z Kliniki w Klaudynie przeprowadzają laserowe zamykania naczynek oraz wiele innych badań i zabiegów takich jak m.in. laserowe usuwanie żylaków, klejenie żylaków metodą Venex, skleroterapia żylaków, badanie USG Doppler.

Materiał partnera