Zamek szyfrowy – jak otworzyć?

0
5673
otwarcie zamku szyfrowego
W większości zamków szyfrowych mechanicznych istnieje również wyjście awaryjne, jeżeli zapomnimy kodu, do zestawu zwykle dołączany jest również kluczyk | fot.: materiał partnera

Zamki szyfrowe to bardzo popularny i przede wszystkim skuteczny sposób zabezpieczania drzwi przed otwarciem, zarówno wejściowych, jak i meblowych. Szczególnie często zauważyć je można w biurach lub gabinetach, gdzie chronią szafki i kasy pancerne z dokumentami lub cennymi przedmiotami przed dostępem osób trzecich.

Równie popularne są jako zabezpieczenie walizek. Używając ich mamy pewność, że nikt niepowołany w niezauważony sposób nie dostanie się do chronionej przez nie zawartości. Jak otworzyć zamek szyfrowy? Bardzo łatwo – wystarczy znać kod.

Jak działa zamek szyfrowy?

Na początku warto przede wszystkim zastanowić się, jakie rodzaje zamków szyfrowych dostępne są na rynku. Dzielą się one na mechaniczne i elektroniczne, a zasada ich działania jest zupełnie inna.

Zamki szyfrowe mechaniczne

Dawniej były one podstawą, jeżeli chodzi o ochronę cennych przedmiotów – do dziś można je spotkać w starszych sejfach i kasach pancernych, w kłódkach, bywają również bardzo popularne jako zamki meblowe używane w biurach, zakładach pracy, a nawet szkołach, obiektach sportowych czy wszelkich placówkach użyteczności publicznej. Są one wyposażone w system zapadkowy oraz duże okrągłe pokrętło (takie jak w sejfach, które możemy zobaczyć w starych filmach) lub kilka pokręteł do ustawiania liczb. Znajdujący się w środku urządzenia bęben umożliwia ustawienie dużej liczby kombinacji szyfru. Większość zamków ma opcję resetowania kodu (w przypadku zamków przeznaczonych do miejsc publicznych kod resetować można po każdym użyciu).

Zwykle składają się z dźwigni blokującej osadzonej na trzpieniu, osi, na której umieszczona jest tarcza szyfrowa i krzywki (minimum 3), oraz rygla. Krzywki posiadają wcięcia, a prawidłowo ułożone umożliwiają zwolnienie dźwigni i odblokowanie zamka. W przypadku zamków, wyposażonych w osobne pokrętła dla każdej liczby kodu, to właśnie te pokrętła znajdują się na osi blokującej – na ich niewidocznej, wewnętrznej części znajdują się nacięcia, a ich ułożenie w jednej linii spowodują otwarcie się blokady.

Zamki szyfrowe elektroniczne

Są to bardzo proste w obsłudze urządzenia elektroniczne kodowane cyfrowo. Mogą być niezależnymi urządzeniami montowanymi np. na klamce lub częścią całej instalacji typu Smart Home. Często wyposażone są również w inne funkcje dekodowania – np. czytnik linii papilarnych lub kart magnetycznych.

Zamek szyfrowy – jak otworzyć go, by nie uszkodzić mechanizmu?

Żeby otworzyć zamek szyfrowy wystarczy znać kod – nie potrzeba do tego klucza. To bardzo łatwa czynność, którą wykonasz błyskawicznie.

Jak otworzyć zamek szyfrowy mechaniczny?

W przypadku tarczy należy naprzemiennie kręcić nią – najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak by ustawić właściwą liczbę, a potem w kierunku przeciwnym – aż ustawimy drugą cyfrę. Czynność tę powtarzamy tak długo, aż wprowadzimy pełen kod i zwolnimy blokadę. W przypadku, gdy mechanizm opiera się na kilku dyskach z cyframi, każdy z nich musimy ustawić tak, aby pokazywał właściwą liczbę, wówczas znajdujące się po wewnętrznej stronie tarczy nacięcia ułożą się w jedną linię i blokada zostanie zwolniona. W większości zamków szyfrowych mechanicznych istnieje również wyjście awaryjne, jeżeli zapomnimy kodu, do zestawu zwykle dołączany jest również kluczyk.

Wyjątkową odmianą są zamki szyfrowe TSA do walizek. Działają one tak jak każdy inny model wyposażony w dyski do ustawiania liczb kodu, jednak posiadają również miejsce na kluczyk, który zazwyczaj nie znajduje się w posiadaniu właściciela walizki. Uniwersalnym kluczem do otwierania zamków TSA dysponują wszystkie służby celne, przede wszystkim na lotniskach, co pozwala na przeprowadzenie rewizji bagażu bez jednoczesnego uszkodzenia go. Zamki te są jedyną dopuszczalną formą zabezpieczenia walizek podczas podróży do wielu krajów Ameryki, Azji i Australii.

Jak odblokować zamek szyfrowy elektroniczny? W przypadku zamka elektronicznego sprawa jest dużo łatwiejsza, ponieważ wystarczy podać właściwą kombinację liczb na klawiaturze numerycznej (lub przyłożyć kartę magnetyczną czy palec – jeśli zamek posiada czytnik linii papilarnych). Zamek zamknie się z powrotem automatycznie. Najnowocześniejsze modele umożliwiają również zdalne wprowadzenie kodu, np. za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie.

Co się stanie jeśli zapomnisz, jaka jest właściwa kombinacja? Większość zamków umożliwia awaryjne otwieranie za pomocą klucza. Jeśli jednak nim nie dysponujesz, w internecie znajdziesz wiele porad, jak uporać się z tym problemem. W przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów oraz zamków elektronicznych, nieznajomość kodu może wiązać się jednak z koniecznością zadzwonienia do specjalisty, serwisu, a nawet ślusarza.

Materiał partnera