Szukasz amunicji do wiatrówki? Mamy dla Ciebie wszechstronne diabły

0
716
diabolky afg
Diabolo, to śruty do wiatrówki na ostrą amunicję, zwłaszcza z gwintowaną lufą | fot.: materiał partnera

Odpowiednio dobrany śrut ma ogromne znaczenie dla precyzji oddawania strzałów. Niestety, niemożliwe jest jednoznaczne określenie, jaki rodzaj amunicji będzie najodpowiedniejszy dla Twojej wiatrówki. Możesz szukać idealnego rozwiązania metodą prób i błędów albo – skorzystać z praktycznego poradnika. Wiatrówka na ostrą amunicję potrzebuje wszechstronnych diabłów! Jak je znaleźć i jakimi kryteriami kierować się, wybierając odpowiedni śrut?

Diabły, czyli wszechstronna amunicja – co musisz o niej wiedzieć?

Diabolo, to śruty do wiatrówki na ostrą amunicję, zwłaszcza z gwintowaną lufą. Ołowiane pociski, dodatkowo charakteryzują się, (zależnie od wariantu) konkretnym kształtem. Mogą być płaskie lub zakończone grzybkiem, otworem lub szpicem. Odpowiednio dobrany śrut, to jeden z czynników mających wpływ na precyzję oddawanych strzałów. Wybór amunicji powinien nastąpić w oparciu o konkretne kryteria. Należą do nich kaliber, masa i kształt śrutu.

1. Kaliber

Broń pneumatyczna w Polsce, w regularnej sprzedaży występuje w trzech najpopularniejszych kalibrach – 4,5 mm, 5,5 mm oraz 6 mm. W związku z tym wyróżnia się również trzy główne rodzaje śrutu odpowiedniego do wiatrówki na ostrą amunicję – kulki, czyli śrut stalowy, kulki plastikowe typu BB oraz popularne diabły, czyli śrut Diabolo. Zarówno kulki plastikowe, jak i stalowe najczęściej występują tylko w jednym kalibrze. W przypadku tych pierwszych wynosi on 6 mm, a w przypadku drugich – 4,5 mm. Warto jednak pamiętać, że „kaliber amunicji” jest wyłącznie skrótem myślowym – w praktyce amunicja nie posiada kalibru. Pojęcie odnosi się wyłącznie do broni i oznacza najmniejszą średnicę wewnętrzną lufy. Wskazana wartość, w przypadku broni strzeleckiej (do której, bez wątpienia należy wiatrówka na ostrą amunicję) ma wpływ na moc obalającą.

 2. Masa

Kolejnym istotnym parametrem śrutu jest masa, podawana w granach. Do jej precyzyjnej oceny konieczna jest znajomość tzw. kalibru amunicji, czyli rozmiaru. Przykładowo – w kalibrze 4,5 mm za śrut lekki uważany jest pocisk o masie 6 granów, za ciężki natomiast – o masie przekraczającej 9 granów. Jakie wyniki w strzelectwie osiągniesz, sięgając po śrut lekki, a co zagwarantuje Ci śrut ciężki?

– W przypadku tego pierwszego, prędkość wylotowa będzie gwałtowniejsza, a czas przebywania śrutu w lufie – wyraźnie krótszy. Dzięki temu zredukujesz drgania i skorzystasz ze stabilności broni. Warto jednak pamiętać, że pocisk lekki nie nadaje się do mocniejszej broni – zbyt szybkie opuszczenie lufy pozwoli mu osiągnąć maksymalnej prędkości. Co więcej – jeśli śrut nie stanowi wystarczającego oporu dla sprężyny (a ma to miejsce w tej sytuacji), mechanizm może ulec uszkodzeniu.

– Śrut średnio-ciężki i ciężki będzie odpowiedni dla karabinków sprężynowych. Jednak i tutaj występuje ryzyko uszkodzenia wiatrówki. Bezpośrednią przyczyną może być zbyt niska siła sprężyny.

3. Kształt

Dobry śrut, to ten o odpowiednim kształcie. Wśród najpopularniejszych wariantów do wiatrówki na ostrą amunicję znajdziesz śruty płaskie, ostre, zaokrąglone oraz półokrągłe z wklęsłym czołem. Diabły mają także swoje specjalistyczne nazwy. Śruty płaskie, czyli diabolo match sprawdzą się w strzelectwie sportowym. Jeśli jednak planujesz strzelać na większych dystansach, zrezygnuj z tej opcji. Wówczas odpowiednie okażą się śruty ostry (diabolo pointed), zaokrąglony (diabolo round nose oraz domed) i z wklęsłym czołem, czyli diabolo hollow.

Materiał partnera zewnetrznego