Bezpieczeństw wykopów na budowie to jedna z najbardziej istotnych kwestii BHP, jakie dotyczą tego rodzaju pracy. Należy pamiętać, że prace budowlane wykonywane są w każdym rodzaju gruntu. Czasami są to grunty bardzo stabilne, w przypadku których do zapewnienia bezpieczeństwa wystarczają podstawowe zabezpieczenia. W przypadku terenów o gruntach sypkich, bądź terenów podmokłych stworzenie bezpiecznego wykopu wymaga specjalistycznego sprzętu wysokiej jakości.
Współczesne budownictwo nie może się już obyć bez odpowiednio zaprojektowanych zapewniających bezpieczeństwo systemów szalunków, które służą zabezpieczaniu wykopów przed osunięciem. Przed wykonaniem wykopu niezbędne jest jednak podjęcie kilku wstępnych kroków. Niezwykle ważne są badania geologiczne gruntu, dzięki którym można zdobyć konkretne informacje o jego strukturze. Znając z kolei jego strukturę można już mieć pewność, co do rodzaju systemu szalunków, który będzie potrzebny w wykopie.
W użyciu są dziś najczęściej systemy stalowe i aluminiowe. Bardzo często, zwłaszcza do najcięższych prac używa się szalunków stalowych. Ich główna zasada działania jest prosta. Ściany wykopu rozpierane są przez elementy w formie na przykład stalowych płyt, podtrzymywanych przez odpowiednie rozpórki. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne i umożliwia wykonywanie wykopów na nawet największe głębokości. Ma jednak zasadniczą wadę: stalowe systemy szalunków mają ogromny ciężar, przez co nie zawsze i wszędzie są możliwe do zastosowania. O wiele łatwiejszym i równie skutecznym rozwiązaniem są systemy szalunków aluminiowych. To właśnie one są najczęściej stosowana na nowoczesnych placach budowy.
Systemy szalunków aluminiowych – możliwości kupna i wypożyczenia
Aluminiowe systemy szalunków różnią się pomiędzy sobą w zależności od przeznaczenia. Bardzo dobrym przykładem są tu szalunki wykopów oferowane przez firmę Titan Polska. Do wykopów, których głębokość nie przekracza jednego metra, a przy bardziej stabilnych gruntach 1,75 metra stosuje się zabezpieczenia krawędziowe, które podtrzymują tylko górną część ściany wykopu. Do wykopów głębszych i wykonywanych w mało stabilnym gruncie używa się systemów liniowych, które pozwalają na pełne zabezpieczenie ścian na całej ich wysokości. Specyficzną kwestią są wykopy o niewielkich rozmiarach, ale dużej głębokości. Stosuje się tu często systemy punktowe, które nie wymagają rozpórek. W niektórych sytuacjach, gdy w gruncie występują przeszkody, jak na przykład sieci uzbrojenia, czy wodociągowe, stosuje się do ich omijania, przy jednoczesnym zabezpieczeniu wykopu tak zwane komory dylowe.
Przy rozwiązaniu takim jak kosztowne aluminiowe szalunki wynajem wydaje się o wiele sensowniejszą opcją niż zakup, zwłaszcza że ceny mogą przekraczać możliwości mniejszych inwestorów. Wynajęcie szalunków pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji, przy jednoczesnym, pełnym zadbaniu o bezpieczeństwo ekip pracowników pracujących w wykopach.
Materiał partnera zewnętrznego