Selfiestick – czym jest i do czego służy?

0
1318
dziewczyny nad morzem robiące selfie przy pomocy selfiesticka
Kijek do selfie zbudowany jest z wysuwanego pręta teleskopowego wykonanego z aluminium lub stali nierdzewnej | fot.: stock.adobe.com

Moda na robienie popularnych selfie całkowicie opanowała serwisy społecznościowe. Kreatywność fotograficzna ich użytkowników jest ogromna. Jednak zrobienie idealnego autoportretu tradycyjną metodą „z ręki” jest bardzo trudne i zazwyczaj jakość wykonanego zdjęcia pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest selfiestick, czyli po prostu kijek do robienia selfie. Jest to nic innego jak przedłużenie naszego ramienia, dzięki czemu możemy robić zdjęcia ze znacznie szerszej perspektywy. Kijek jest niezastąpiony, gdy chcemy wykonać grupowe selfie lub uchwycić krajobraz, znajdujący się za naszymi plecami.

Budowa kijka do selfie

Kijek do selfie zbudowany jest z wysuwanego pręta teleskopowego wykonanego z aluminium lub stali nierdzewnej. Na jednym końcu znajduje się wygodna, ergonomiczna rękojeść, wyłożona antypoślizgowym materiałem (guma silikonowa lub pianka), dzięki czemu nie musimy się obawiać, że kijek wypadnie nam z ręki. Na drugim końcu znajduje się solidny uchwyt na smartfon.

Selfiesticki różnią się między sobą:

  • Długością ramienia. W zależności od modelu maksymalna długość, na jaką możemy wysunąć ramię kijka, wynosi od 17 do nawet 105 cm. Dłuższy kijek daje możliwość wykonania zdjęcia ukazującego znacznie szerszą perspektywę, co jest szczególnie przydatne, gdy chcemy uwiecznić większą grupę osób.
  • Sposobem łączności. Podstawą działania kijka do selfie jest łączność ze smartfonem. Najczęściej odbywa się to bezprzewodowo za pośrednictwem standardu Bluetooth lub przewodowo przez złącze audio jack 3.5 mm.
  • Dodatkowymi akcesoriami. Niektóre kijki do selfie mają miejsce na zaczepienie smyczy umożliwiającej bezpieczne przenoszenie, diody LED pozwalającej na idealne oświetlenie scenerii zdjęcia oraz rozkładanego statywu.
  • Uchwytem do telefonu. Jest to bardzo ważna część każdego kijka. Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę, czy uchwyt jest solidny i zapewnia dobrą stabilizację naszego telefonu. W wielu modelach jest możliwość złożenia uchwytu, co znacznie ułatwia przenoszenie kijka.

Jak działa selfiestick?

Wyzwalanie migawki aparatu za pomocą kijka może się odbywać na kilka sposobów, które znacznie wpływają zarówno na wygodę użytkowania sprzętu, jak i na jego walory praktyczne.

  • Najtańsze modele kijków do selfie nie posiadają bezpośredniego połączenia ze smartfonem. Po prostu wkładamy do uchwytu nasz smartfon, ustawiamy samowyzwalacz i wysuwamy teleskopowe ramię. Takie rozwiązanie jest dość niewygodne i niepraktyczne, gdyż wymaga poświęcenia chwili na ręczną konfigurację, co może wpłynąć na „zepsucie” wyjątkowości chwili, którą chcemy uwiecznić. Jednak jest to dobra opcja, zwłaszcza gdy nie możemy sobie pozwolić na wydanie większej ilości pieniędzy.
  • Kolejną opcją jest selfiestick wyposażony w kabel 3.5 jack, który wpinamy do wejścia słuchawkowego w naszym smartfonie. W tym przypadku zrobienie zdjęcia odbywa się za pomocą przycisku umieszczonego na rękojeści kijka, który przesyła sygnał do smartfona i wyzwala migawkę.
  • Selfiestick, który łączy się ze smartfonem za pośrednictwem bezprzewodowego łącza bluetooth, również pozwala na wykonanie zdjęcia za pomocą wbudowanego przycisku lub dołączonego do zestawu pilota na baterie.

Wiele rodzajów selfiesticków można znaleźć na stronie Electrotrend. Wybierz dla siebie odpowiedni model.


Materiał partnera zewnętrznego