Praktycznie każdy użytkownik laptopa boryka się z problemem polegającym na chaotycznym ułożeniu okablowania. Osoby, którym szczególnie zależy na estetyce w miejscu pracy, mogą być nieco tym faktem zawiedzione. Zdarza się również że nasze urządzenia nie są wyposażone w wystarczającą ilość portów, przez co nie możemy podpiąć dysku bądź monitora. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą nam stacje dokujące i replikatory portów.
Czym jest stacja dokująca?
Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie po długich zmaganiach przy jednym z większych projektów Twój pracodawca wymyśla Ci kolejne zadanie, przekazując pendrive z materiałami potrzebnymi do jego realizacji. Zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wyrobisz się na czas. Zadanie to decydujesz się więc wykonać w domu. Będąc już w swoim mieszkaniu, siadasz wygodnie przy stole i wyciągasz z nesesera laptop. Szybko dociera do Ciebie, że musisz podłączyć wszystkie peryferia, z których zwykle korzystasz. Gdy już to robisz, pojawia się kolejny problem – brakuje wolnego portu usb pod pamięć flash. Musisz więc zrezygnować chwilowo z myszki, aby przekopiować potrzebne pliki na dysk twardy. Sytuacja ta może być jeszcze bardziej niekomfortowa, ponieważ okazać się może, że nie dysponujesz wymaganą przestrzenią dyskową. Scenariusz ten miałby inny przebieg, gdybyśmy dysponowali stacją dokującą. Jest to urządzanie, za pomocą którego w łatwy i szybki sposób podłączymy wszystkie potrzebne nam peryferia. Obecnie istnieje na rynku wiele laptopów wspierających owe stacje. Często są one dostosowane pod konkretne modele, zatem nie z wszystkimi laptopami będą współpracować. Laptopy często mają wbudowane gniazda z bocznej strony, przez co kable zabierają nam sporą część powierzchni. Posiadając stacje dokującą, kable odprowadzane są z tylnej jej części, dzięki czemu mamy pełną swobodę w operowaniu np. myszką.
Czym jest replikator portów?
Nie każdy model laptopa może pochwalić się wymaganym portem umożliwiającym podłączenie stacji dokującej. W takim wypadku warto zainteresować się replikatorem portów. Może za jego pomocą nie podładujemy baterii w laptopie, nie mniej zdecydowanie rozwiąże on problem ograniczonej ilości gniazd w naszym urządzeniu. By podłączyć wspomniany replikator, wystarczy nam jeden wolny port USB. Wielkim plusem tego sprzętu jest to, że zadziała ono na niemal każdym laptopie w przeciwieństwie do stacji dokującej, gdzie nierzadko są one dedykowane pod konkretne modele.
Co możemy podłączyć wykorzystując replikator portów i stacje dokującą?
W zasadzie nie ma tutaj szczególnego ogranicznika. Przeważnie w obu urządzeniach do dyspozycji mamy te same porty, które dostępne są w naszym laptopie. Zatem dostrzec możemy takie wejścia jak: HDMI, DVI, VGA, DisplayPort, USB, port LAN czy wejście słuchawkowe. Jak nie trudno zauważyć, tego typu opcje dają nam spore możliwości. Co więc można podłączyć?
- mysz, klawiatura czy słuchawki,
- monitory
- dyski zewnętrzne,
- Internet,
- I wiele innych
Nic dziwnego, że urządzenia te zyskują na popularności. Stacje dokujące są niezwykle przydatne i pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu. Oba te rozwiązania często stosuje się w firmach, np. w centrach logistycznych, gdzie komfort pracy zawsze jest na pierwszym miejscu. Zatem czy rozwiązania te są godne uwagi? Zdecydowanie tak, gdyż nic tak nie uprzykrza życia, jak walające się po biurku kable czy brakujące porty w naszym laptopie.
KZI