Czym są patch panele i jak wybrać ten właściwy?

0
752
patch panele
Obudowa serwerowa, w której znajdują się przewody i patch panele powinna być dobrze dopasowana nie tylko do wymiarów pomieszczenia, ale przede wszystkim do urządzeń, które będzie zawierać w środku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Patch panel to przede wszystkim specjalne moduły zaprojektowane, aby zarządzanie przewodami sieciowymi było komfortowe i łatwe. Nic tak nie denerwuje jak poplątane przewody, spośród których nigdy nie można znaleźć tej odpowiedniej końcówki. Panel krosowy ma za zadanie ułatwić nam organizacje przestrzeni, w której znajduje się okablowanie sieciowe. Patch panele można także stosować do podłączenia np. transformatorów lub przekaźników

Punkt podłączenia sprzętu aktywnego do sieci – działanie patch paneli

Sprzęt aktywny sieci to taki, który służy do przesyłania, modyfikacji i tworzenia danych w sieciach komputerowych. Patch panele zostały stworzone, aby służyć do zakończenia kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu zarówno pionowym jak i poziomym. To miejsce, w którym podłącza się urządzenia aktywne sieci.

Przede wszystkim patch panel to podstawowy element każdej dużej serwerowni, ponieważ to właśnie tam pracuje wiele urządzeń jednocześnie. Odpowiednia organizacja jest kluczowa, aby zwiększyć wydajność całego układu i zapewnić jego stabilne działanie. To właśnie patch panel daje możliwość podłączenia do sieci wielu urządzeń jednocześnie. Dzięki niemu zarządzanie poszczególnymi sprzętami jest też o wiele prostsze, a lokalizacja problemów jest o wiele szybsza.

Patch panel – szafa serwerowa, obudowa i gniazda abonenckie

Patch panele w zależności od zapotrzebowania mogą być zbudowane z 12,24 lub nawet 48 wprowadzeń. Panel krosowniczy stosowany w okablowaniu poziomym musi być również dopasowany do odpowiedniego typu sieci. Obecnie na rynku najbardziej popularne to te w kategorii 6, kat. 6a lub kat. 5e.

Szafa rack wisząca zdecydowanie przyda się do połączenia wielu paneli krosowniczych w dużych serwerowniach. Są idealnym zabezpieczeniem serwerów przed ich uszkodzeniem. Szafa serwerowa to idealne miejsce do przetrzymywania serwerów w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu. Zwykle zbudowane są z wysokiej jakości aluminium, stali a czasem nawet z drewna. Szafy rack wiszące są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ pozwalają na łatwe tworzenie gniazd abonenckich. Gniazda abonenckie służą do rozdzielenia sygnału, które podłączamy bezpośrednio do złącza LSA.

Obudowa serwerowa, w której znajdują się przewody i patch panele powinna być dobrze dopasowana nie tylko do wymiarów pomieszczenia, ale przede wszystkim do urządzeń, które będzie zawierać w środku. Odpowiednie wymiary szafy sprawią, że panele telefoniczne będą działały sprawnie, a serwerownia będzie odpowiednio kompatybilna.

Materiał partnera zewnętrznego