Żwirek dla kota – jaki wybrać?

0
1192
Kocie spojrzenie
Tak samo jak dbamy o ich dietę, tak również musimy zadbać o toaletę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Choć dla wielu z nas koty to najlepsi czworonożni przyjaciele, tak samo jak dbamy o ich dietę, tak również musimy zadbać o toaletę. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele różnych rodzajów żwirków do kuwety. Każdy z nich ma szereg plusów, ale także i wad – warto zatem zapoznać się z tymi różnicami przed zakupem, abyś nie wyrzucił pieniędzy na niewłaściwy produkt. Jakie rodzaje żwirków są dostępne w sklepach? Czym się różnią? Na co należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie?

Żwirek bentonitowy

Różne rodzaje żwirków dla kota stawiają nas przed koniecznością wyboru. W przypadku żwiru bentonitowego można mówić o najbardziej klasycznym wyborze. Sklepy zoologiczne oferują zwykle kilka różnych rodzajów, w zależności od grubości ziarna – te drobne lepiej się zbrylają, ale także szybciej i łatwiej rozniosą się po twoim domu. Można również wybrać różne rodzaje: antybakteryjną, zapachową czy klasyczną. Do największych zalet tego rodzaju żwiru można zaliczyć:

  • zbrylanie się w grudki – dzięki temu łatwiej posprzątasz;
  • duża dostępność w sklepach;
  • atrakcyjna cena;
  • kontrolę i pochłanianie nieprzyjemnych zapachów.

Jeżeli wybierzesz żwirek bentonitowy musisz jedynie pamiętać, aby nie wyrzucać go do toalety, oraz pilnować, aby kot nie próbował go zjeść. W innym wypadku może mu to zaszkodzić.

Żwirek silikonowy

Wykonany z krzemionki, występuje w formie kulek lub kryształków. Żaden rodzaj żwirku sylikonowego nie występuje w wersji zbrylającej, jednak jego dużym plusem jest wchłanianie nieczystości do wewnątrz, przez co może być wykorzystywany dłużej, niż naturalne odpowiedniki. Do innych plusów na rzecz żwiru silikonowego można również dodać:

  • pochłanianie zapachów dzięki wchłanianiu nieczystości do wewnątrz kulek lub kryształków;
  • większa waga, w wyniku czego nie roznosi się po domu;
  • może występować w postaci zapachowej.

Minusem tego produktu jest jego cena – najwyższa spośród wszystkich rodzajów żwirków. Jeżeli twój kot jest wybredny, może również nie zaakceptować takiego rozwiązania, w związku z czym warto najpierw kupić mniejsze opakowanie, zanim całkowicie przestawisz swojego pupila na ten produkt.

Żwirek drewniany

Alternatywą dla klasycznego rozwiązania jest żwir drewniany. W zależności od producenta może wyglądać jak drobny granulat lub grube trociny, dostępne w wersji zbrylającej i niezbrylającej. Plusem tego rozwiązania jest możliwość usuwania go do toalety oraz rozsypywania na dworze, np. w ogrodzie. Do innych plusów korzystania ze żwirku drewnianego należą:

  • wygodne sprzątanie;
  • ekologiczność;
  • biodegradowalność.

Minusem tego rodzaju żwirku jest jego lekkość, przez co łatwo „wędruje” poza kuwetę. Drugim, delikatnym minusem może być również cena, ponieważ wariant drewniany jest nieznacznie droższy od bentonitowego.

Na rynku mamy wiele różnych rodzajów żwirków dla kota. Jedne nadają się tylko do domowej kuwety, podczas gdy inne można z powodzeniem stosować na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje również cena – żwirki z materiałów naturalnych są tańsze, niż ten silikonowy, jednak z drugiej strony, ze względu na ich wagę, kot łatwiej rozniesie je po mieszkaniu.

Jeżeli nie masz pewności, na jaki żwirek powinieneś się zdecydować, zawsze warto poprosić o pomoc sprzedawcę lub napisać do obsługi wybranego sklepu internetowego. Dzięki temu otrzymasz profesjonalną poradę, dzięki której łatwiej będzie podjąć decyzję, a także zaistnieje mniejsze ryzyko, że wybierzesz niewłaściwy lub nie spełniający twoich wymagań produkt dla swojego zwierzaka.


Materiał partnera zewnętrznego