Góry od zawsze były miejscem, które przyciągało zarówno miłośników przyrody, jak i amatorów aktywnego wypoczynku. Górskie wędrówki są magnesem który zachęca do wypadu choćby na weekend. W Polsce, dzięki różnorodności krajobrazów górskich, od Sudetów po Karpaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla właścicieli psów górskie wędrówki są nie tylko formą relaksu, ale także sposobem na spędzenie czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Dzięki licznym przewodnikom drukowanym oraz wielu artykułom, które można znaleźć w internecie, możemy łatwiej zaplanować trasę, która będzie odpowiednia zarówno dla nas, jak i dla naszego psa.
Gdzie NIE jechać z psem
Wiele regionów górskich w Polsce nie sprzyja niestety organizowaniu wyjazdów z psem. Obszary na których znajdują się parki narodowe, a więc np. Tatry, Gorce czy Bieszczady nie będą dobrym pomysłem na wyjazd z psem, gdyż wprowadzone tam ograniczenia zabraniają wstępu nawet ze zwierzakiem trzymanym na smyczy. Zanim rozpoczniecie planowanie wyjazdu w , zapoznajcie się z zasadami obowiązującymi na wybranym przez Was obszarze na wyjazd. Ponadto wybierając się w tak popularne miejsca o których wspomniałem powyżej, musicie liczyć się z tłumami na każdym kroku, co dla Waszego psa będzie źródłem ciągłego niepokoju.
Beskid Sądecki z psem
Beskid Sądecki to region, który warto rozważyć na wyjazd z psem. Jest to obszar podzielony na dwie części doliną Popradu składający się z Pasma Jaworzyny Krynickiej i Pasma Radziejowej. W tym malowniczym rejonie znajdziecie zarówno szlaki dla bardziej zaawansowanych turystów, jak i trasy odpowiednie dla osób mniej doświadczonych oraz rodzin z dziećmi i psami. Przykładem może być trasa z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką i dalej w kierunku Hali Łabowskiej w części wschodniej Beskidu Sądeckiego. Także na zachód od rzeki Poprad, gdzie znajduje się pasmo Radziejowej, znajdziecie trasy piesze, na które warto wybrać się z psem. Wiele miejscowości takich jak: Łabowa, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna czy Rytro oferuje miejsca noclegowe o różnym standardzie. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Beskid Niski z psem
Jeśli mowa o Beskidach, nie można pominąć Beskidu Niskiego jako potencjalnego miejsca na wypoczynek z psem. Beskid Niski to obszar znacznie mniej popularny, co sprawia, że jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną spokoju i ciszy. Szlaki są mniej nastawionena turystów masowych, co sprawia, że pies może cieszyć się przestrzenią wolną od tłumuwczasowiczów. Wprawdzie na obszarze Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Mark Narodowy, do którego wprowadzać psów nie wolno,tojednak poza jego obszarem, a więc od Bartnego do Krynicy-Zdrój znajduje się wiele małych miejscowości, które chętnie ugoszczą psią rodzinę. Wewsiach takich jak Nowica, Wysowa-Zdrój, Ropki czy Izby znajdziecie miejscanoclegoweprzyjaznezwierzętom.
Jeżeli zależy Wam szczególnie na znalezieniu noclegu na uboczu z licznymi mniej wymagającymi trasami na wędrówki z psem to polecamy Ropki, gdzie można zarezerwować nocleg dla rodziny z psem w atrakcyjnej cenie. W Siwejce, bo o niej mowa, gospodarze przygotowali ponad 20 pieszych tras o długości od 3 do 20 km, którymi można wędrować bezpiecznie po górach. Trasy te opisane są na ich stronie www.siwejka.pl wraz z mapami z aplikacji traseo.
Przygotowanie do wędrówki górskiej z psem
Wybierając się na wędrówkę z psem w góry należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do górskiej wyprawy. Należy zadbać o odpowiednie wyposażenie – smycz, kaganiec, miska turystyczna, jedzenie dla psa oraz apteczka pierwszej pomocy. Ważne jest również, aby pamiętać o kondycji psa i jego możliwościach fizycznych – nie każdy pies będzie w stanie pokonać bardziej wymagające trasy.
Artykuł partnera zewnętrznego