Na wstępie warto rozważyć kwestie związane z miejscem zamieszkania i stylem życia. Zależy od nich całkiem sporo, bo przecież nie wszystkie pieski nadają się do życia w wielkomiejskim zgiełku lub do uprawiania z nami intensywnego sportu. Kolejną ważną kwestią jest decyzja – adopcja czy kupno psa. W przypadku piesków ze schroniska niewątpliwie przyczyniamy się do poprawy komfortu ich życia dając im nowy dom i miłość opiekunów. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że decyzja o opiece nad psem jest ostateczna. A o czym przede wszystkim powinniśmy pomyśleć zanim zdecydujemy się na konkretną rasę?
Kiedy wprowadzić psa do domu z dzieckiem?
Wybierając psa, który ma być towarzyszem naszej rodziny, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Jeśli nasza pociecha dopiero co się urodziła i wymaga od nas opieki niemal przez całą dobę, może okazać się, że w natłoku obowiązków nie mamy czasu na wychowanie szczeniaka. W takim przypadku warto poczekać, aż dziecko troszkę podrośnie. Musimy również pamiętać, że nowy członek rodziny to przede wszystkim obowiązek dla rodziców. Każdy piesek niezależnie od rasy wymaga mniejszej lub większej, ale nieustannej opieki. Zabierając go do domu, jesteśmy za niego odpowiedzialni, nawet jeśli robimy to na prośbę dzieci. Pomimo szczerych chęci, syn lub córka raczej nie będą zdawać sobie sprawy z ilości obowiązków, które wiążą się z posiadaniem czworonoga. W przypadku mniejszych pociech sytuacja jest tym bardziej jasna – to rodzic odpowiada za zdrowie i komfort życia pupila. Jeśli jednak jesteśmy gotowi, by zapewnić psu odpowiednie warunki, to z pewnością jego obecność wpłynie pozytywnie na rozwój naszych dzieci.
Jak przygotować dziecko do posiadania psa?
Przede wszystkim warto już na etapie rozmów o przyjęciu do rodziny nowego członka uświadomić dzieciom, że posiadanie psa oznacza dla nich liczne nowe obowiązki. Dobrym rozwiązaniem jest również ustalenie z dziećmi za jakie czynności będą odpowiedzialne i jak mają się z nich wywiązywać. Dobrym pomysłem na pierwszy obowiązek będzie podawanie karmy dla szczeniaka w regularnych porach. Na początku możecie też wykonywać je wspólnie. Będzie to dobra okazja, by nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania i przyjrzeć się, czy radzą sobie w opiece nad psem. Oczywiście mowa tu o większych pociechach, które proszą nas o czworonożnego przyjaciela. W przypadku mniejszych dzieci przede wszystkim należy zapoznawać je z zasadami zachowania w stosunku do psa, by wspólne życie w jednym domu było bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla czworonoga.
Wielkość mieszkania
Choć nie jest to kluczowy aspekt warto wziąć to pod uwagę – szczególnie, gdy mamy małe mieszkanie lub kawalerkę, a marzy nam się duży pies. W takiej sytuacji warto rozważyć, czy będzie to dobry pomysł, ponieważ w zależności od wielkości Twojego mieszkania odnajdą się w nim różne rasy. Przeanalizuj jak dużo miejsca ma Twoja rodzina i zastanów się, jakiej wielkości powinien być pies. Jeśli posiadasz ogród i sporą przestrzeń w domu, to wybór jest w zasadzie nieograniczony.
Czy w pobliżu znajduje się las i przyroda?
Niektóre z ras bardziej niż inne potrzebują regularnego kontaktu z przyrodą. Są to na przykład psy myśliwskie, które uwielbiają węszyć i eksplorować leśne tereny. Jeśli chcesz zdecydować się na tego rodzaju rasę, weź pod uwagę, jak daleko masz do najbliższego miejsca, w którym piesek będzie mógł swobodnie spełnić te potrzeby.
Ile wolnego czasu Ty i Twoja rodzina posiadacie dla psa?
Czy można w ten sposób pokierować wychowaniem wymagającego psa? Nie jest tajemnicą, że niektóre z ras wymagają większej ilości czasu poświęconego na wychowanie i aktywności sportowe, podczas gdy inne zadowolą się jedynie jednym dłuższym spacerem dziennie. Zastanów się czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu, a jeśli nie, to czy Twoje dzieci są na tyle duże, by pomóc Ci w obowiązkach.
Uprawiasz sport i chciałbyś razem z psem obcować z naturą?
Jeśli tak, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się rasami, które aktywność mają we krwi! Taki pupil szybko może stać się ulubionym kompanem w trakcie porannego biegania lub nawet górskich wędrówek. Kiedy z kolei niezbyt przepadasz za nadmiarem aktywności fizycznej, lepiej postaw na rasę, która zamiast sportu, zdecydowanie woli towarzyszyć ludziom w odpoczynku na kanapie.
Czy któryś z domowników ma alergie na sierść zwierząt domowych?
Gdy Ty lub członkowie Twojej rodziny jesteście uczuleni na sierść niekoniecznie oznacza to, że nie możecie mieć psa. Wiele osób jest nadwrażliwych tylko na niektóre rasy psów. Zanim wybierzecie odpowiednią dla siebie rasę, sprawdź które z nich posiadają sierść mniej uciążliwą dla alergików.
Wiele przydatnych informacji o tym, jak wychować szczeniaka znajdziecie także w książce „Od szczeniaka” ze sklepu John Dog.
Materiał partnera