Jak chronić kota przed kleszczami?

0
586
kot kleszcze
Regularnie sprawdzaj sierść kota pod kątem obecności kleszczy, zwłaszcza jeśli lubi chodzić w wysokiej trawie i wśród zarośli | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Pajęczaki występują nie tylko w lasach, lecz także na łąkach, skwerach, ogrodach i w parkach. Przenoszą groźne choroby dla kotów, takie jak borelioza, tularemia, babeszjoza i hemobartoneloza. Sprawdź, jak skutecznie je odstraszyć!

Kilka sposobów na ochronę kota przed kleszczami

Regularnie sprawdzaj sierść kota pod kątem obecności kleszczy, zwłaszcza jeśli lubi chodzić w wysokiej trawie i wśród zarośli. Szczególnie zwróć uwagę na głowę, szyję, uszy, wewnętrzną stronę ud i przestrzenie między palcami, ponieważ tam najczęściej wbijają się pasożyty. Mogą się również umiejscowić pod pachami, w pachwinach i okolicach odbytu. Jeśli znajdziesz kleszcza, powinieneś go jak najszybciej usunąć. Pamiętaj, żeby pozbyć się go w całości, w przeciwnym razie narażasz pupila na zakażenie. Naciągnij skórę w okolicy kleszcza, a następnie chwyć go pęsetą. Możesz wykręcić pasożyta lub wyciągnąć go energicznym prostopadłym ruchem. Jeśli masz wątpliwości, czy zrobisz to dobrze, wybierz się z pupilem do weterynarza.

Preparaty spot-on nie tylko zabijają kleszcze, lecz także skutecznie je odstraszają. Produkty różnią się ceną, stężeniem substancji czynnej i składem. Aby preparat spełnił swoje zadanie, dobierz go do wieku, wielkości i stanu zdrowia kota. Dawkę preparatu należy dopasować do wagi mruczka – w tym celu warto skonsultować się z weterynarzem. Zabieg powtarzaj co 3–4 tygodnie, ponieważ traci on później swoje właściwości.

Czy warto kupić obrożę na kleszcze?

Dużą popularnością cieszy się obroża owadobójcza dla kota. Można ją łatwo założyć, a działa nawet do 3 miesięcy. Obroże są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz je do wielkości swojego pupila. Sprawdź, czy po zapięciu obróżki możesz wsunąć pod nią dwa palce. Dzięki temu nie będzie wpijała się w szyję kota, jednocześnie nie zaczepi się o siatkę lub pręt. Można zakładać ją już trzymiesięcznym kociętom. Obroża dla kota na pchły i kleszcze jest wodoodporna, dzięki czemu poradzi sobie w każdych warunkach pogodowych. Swoje właściwości zawdzięcza wolno uwalniającej się mieszance olejków eterycznych. 

Krople i spraye na kleszcze

Zastanawiasz się, jak skutecznie chronić mruczka przed kleszczami? Na rynku znajdziesz mnóstwo specyfików, ale dopasuj go do trybu życia pupila, jego stanu zdrowia i liczebności pasożytów. Jeśli Twój ulubieniec nie lubi chodzić w obroży, nie zmuszaj go do tego. Wybierz preparat spot-on, który składa się z jednej lub kilku substancji czynnych. Aby spełnił swoje zadanie, powinieneś go stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Krople nanosi się na kark kota, rozchylając jego sierść. Z kolei spray należy aplikować na całą skórę. Możesz wyczesać kota, aby preparat rozprowadzić równomiernie.

Zwróć też uwagę na spraye, które zapewniają ochronę przeciwkleszczową przez kilka godzin. Niektóre produkty działają nawet kilka tygodni. Wystarczy spryskać nim kota, a następnie wmasować w skórę i sierść. Uważaj, żeby preparat nie dostał się do oczu, nosa lub pyska. Spray doskonale sprawdzi się w przypadku kotów niewychodzących, które chcemy chronić podczas wyjazdu do weterynarza.

Materiał partnera zewnętrznego