Hotele dla zwierząt to rozwiązanie, które z pewnością niweluje problemy właściciela zwierzęcia, przez cały rok służąc jako remedium na wypadek, gdy akurat przypada jakieś święto lub wyjazd, a właściciel nie ma gdzie zostawić pupila. Wówczas opiekun decyduje się na hotel, a szczególna okazja przebiega dalej bezproblemowo. Czy jednak hotele dla zwierząt potrafią uszczęśliwić zwierzaki, tak samo, jak uszczęśliwiają ich właścicieli? Jak wybrać takie miejsce, aby poczucie komfortu towarzyszyło nie tylko zwolnionemu z obowiązków opiekunowi, ale było komfortowe także dla zwierzaka? Artykuł pozwala odpowiedzieć na te właśnie pytania.
Hotel dla zwierząt – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
Na samym początku rozważań nad tym, czy umieścić swojego zwierzaka w hotelu, czy też nie, należy rozeznać się, jakie zwierzęta przyjmują hotele, na które można się zdecydować (np. te znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania). Oferta znaczącej części tego typu miejsc nadal skierowana jest wyłącznie do właścicieli kotów lub psów. Co więcej, i właściciele tych zwierząt mogą napotkać na problemy. Bywa tak, że hotele dla zwierząt nie decydują się na przyjęcie pupili o znacznej wielkości czy wykluczają dane miejsce pobytu dla zwierząt zaliczanych do „groźnych ras”. Mimo tych obostrzeń, hotele dla zwierząt nadal mogą być dla właściciela dobrym rozwiązaniem. To komfortowe wyjście dla tych, którzy w danym miejscu nie posiadają znajomych, do których mogliby zwrócić się o pomoc przy zwierzęciu, bądź też nie chcą, czy nie mogą, obarczać kogoś takim wyzwaniem. Hotel dla zwierząt sprawdzi się także u tych właścicieli, którzy w opiece nad zwierzętami decydują się na perfekcjonizm. Znajomi mogą nie być w stanie zapewnić zwierzęciu profesjonalnej opieki najwyższej jakości, ale wykwalifikowana obsługa hotelu dla zwierząt poradzi sobie z takim zadaniem doskonale. Co więcej, powierzenie zwierzęcia opiekunom w danym hotelu dla zwierząt jest okazją do socjalizacji pupila. Wiele pupili na co dzień nie ma kontaktu z innymi zwierzakami, mieszkając co prawda z właścicielem, ale w praktyce będąc skazanymi na samotność, przez pozbawienie kontaktów z tymi istotami, które to naprawdę są w stanie je rozbawić i zrozumieć. Pobyt w hotelu dla zwierząt może więc być ostatecznie nie stresem, a zabawą i atrakcją dla pupila – taką też funkcję, przy okazji, może pełnić.
Hotel dla zwierząt – jakie warunki powinien spełniać?
Dobry hotel dla zwierząt powinien być solidnie ogrodzony, co generalnie jest standardem, niemniej warto zwrócić uwagę na tę kwestię (ogrodzenia powinny być dodatkowo zabezpieczone, a nie tylko solidnie zbudowane). Ponadto warto, by tego typu placówka znajdowała się z dala od ulic, na których panuje największy ruch, a w najlepszym przypadku, była usytuowana na terenach podmiejskich. Dobrze, by hotel dla zwierząt był wyposażony w tereny zielone i ogrody, tak, aby zwierzę mogło korzystać z otwartej przestrzeni, nie będąc skazanym na siedzenie w zamknięciu i przebywanie w czterech ścianach przez znaczący okres czasu. Podczas przyglądania się kwestii ogrodu i terenów zielonych, warto zasięgnąć informacji o tym, jak często zwierzęta mogą z takich terenów korzystać, oraz upewnić się, że ilość spacerów, na które brane są zwierzaki, odpowiada potrzebom danego pupila. Należy zwrócić uwagę na to, jak właściciele hotelu podchodzą do codziennych nawyków zwierzaka, a także czy wyrażają wolę, by takie zwyczaje podtrzymywać – np. dawać zwierzakowi taką samą karmę jak w domu, o tej samej porze. Ostatecznie należy rozważyć cenę, pamiętając, że za dobę pobytu zwierzęcia w hotelu, zapłacimy nie mniej niż kilkadziesiąt złotych, a cena ta może wzrastać, w zależności od specjalnych potrzeb zwierzęcia, np. wymagania dodatkowej opieki po zabiegu weterynaryjnym, czy potrzeby odizolowania od innych pupili, ze względu na słabe znoszenie towarzystwa innych zwierząt (przy czym nie ma tu mowy o agresji).
Kierując się powyższymi wskazówkami, należy dodatkowo pamiętać, że termin pobytu zwierzęcia w hotelu ustalamy z wyprzedzeniem. Pozwoli to przygotować się nie tylko pracownikom hotelu dla zwierząt. Taki zabieg da także szansę na to, by sam właściciel czuł się ostatecznie gotowym, na rozstanie z pupilem, jak również pozwoli przygotować samego zwierzaka na wyjazd – np. wyuczając zwierzaka dodatkowej komendy itp. Wówczas wszyscy – właściciel hotelu, opiekun zwierzęcia, jak i sam zwierzak – mają szansę być w takiej sytuacji szczęśliwi.
JBE