Dlaczego warto wyposażyć klinikę w tomograf weterynaryjny?

0
541
tomograf weterynaryjny
Obrazowanie medyczne stanowi jedną z podstawowych nieinwazyjnych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie | fot.: materiał partnera

W weterynarii, tak jak i w tradycyjnej medycynie, podstawą sukcesu terapii leczniczych jest prawidłowa diagnostyka. Nie dziwi zatem, że weterynaria także korzysta z możliwości diagnostyki obrazowej. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są aparaty RTG i USG. Coraz częściej jednak kliniki wyposażają się również w tomograf weterynaryjny. Dlaczego warto to zrobić? Jakie możliwości diagnostyczne otwiera przed weterynarzem badanie TK dla zwierząt?

Obrazowanie medyczne zwierząt

Obrazowanie medyczne stanowi jedną z podstawowych nieinwazyjnych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie. Metody obrazowania można podzielić przede wszystkim na techniki bazujące na promieniowaniu rentgenowskim (RTG) oraz rezonansie magnetycznym (MR). Rozwój medycyny nuklearnej poszerza zakres diagnostyki obrazowej o pozytonową tomografię emisyjną. Tego typu urządzenia nie są jednak ogólnodostępne ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, a co za tym idzie, wysoką cenę.

W praktyce weterynaryjnej najczęściej zastosowanie znajdują badania oparte na zdjęciach rentgenowskich oraz badania USG. Co prawda pozwalają one dokonać diagnostyki, jednak ze względu na ograniczenia technologiczne, nie jest ona tak dokładna, jak badanie tomografem. Tomograf weterynaryjny pozwala bowiem na niezwykle precyzyjne określenie stanu pacjenta w obrębie zarówno układu kostnego, jak i tkanek oraz układu krwionośnego. Jak to wygląda w praktyce?

tomografia weterynaryjna
Tomograf weterynaryjny pozwala na niezwykle precyzyjne określenie stanu pacjenta w obrębie zarówno układu kostnego, jak i tkanek oraz układu krwionośnego | fot.: materiał partnera

Tomograf weterynaria w praktyce

Badanie tomografem weterynaryjnym, w przeciwieństwie do tradycyjnego zdjęcia RTG czy obrazu uzyskanego poprzez badania USG, pozwala na niezwykle precyzyjne zobrazowanie konkretnych obszarów ciała. Tomograf weterynaryjny daje bowiem trójwymiarowy obraz, w którym z łatwością można rozróżnić poszczególne elementy organizmu badanego pacjenta, takie jak kości, tkanki i płyny.

Tomograf weterynarz – główne zastosowanie diagnostyczne:

  • ortopedia weterynaryjna
  • onkologia weterynaryjna
  • diagnostyka epilepsji
  • diagnostyka urazów wewnętrznych
  • obrazowanie stanu poszczególnych narządów

Jak widać, tomograf weterynaryjny wznosi diagnostykę weterynaryjną na zupełnie nowy poziom, który pozwala na trafniejsze dopasowanie terapii medycznych. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy stoimy na przykład przed koniecznością podjęcia decyzji o wykonaniu operacji niosącej dla czworonoga duże ryzyko. Badanie TK pozwala ocenić stan zmian czy uszkodzeń oraz korzyści zabiegu, czy ewentualnych utrudnień, jakie mogą w jego czasie wystąpić.

Materiał partnera