Termos czy kubek termiczny, czyli co najlepiej zabrać na wyprawę w góry

0
1449
piesze wycieczki
Wybierając się w góry, dobrze mieć ze sobą dużą butelkę wody mineralnej i najlepiej termos lub kubek termiczny z gorącym napojem, po który będzie można sięgnąć, gdy temperatura zacznie dawać się we znaki | fot.: pixabay.com

Piękne widoki, rześkie powietrze i chęć zdobywania coraz wyższych szczytów to aspekty wspinaczki, które amatorzy górskich wypraw uwielbiają najbardziej. Każda pora roku jest dobra na aktywne spędzanie wolnego czasu, jednak większość osób najchętniej wyrusza w góry zimą. Decydując się na taką podróż, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim stroju, ale też o skompletowaniu stosownego ekwipunku, chociażby metalowego termosu lub kubka termicznego, które na pewno przydadzą się na szlaku.

Termos – obowiązkowy gadżet turysty

Odpowiednie nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Wprawdzie niska temperatura osłabia pragnienie, ale nie można zapomnieć o regularnym uzupełnianiu płynów, szczególnie na wysokości. Wybierając się w góry, dobrze mieć ze sobą dużą butelkę wody mineralnej i najlepiej termos lub kubek termiczny z gorącym napojem, po który będzie można sięgnąć, gdy temperatura zacznie dawać się we znaki. Ważne, żeby metalowy termos lub pojemnik na ciepły płyn zabrany w góry, był dobrej jakości i fachowo izolował ciepło. Termosy i kubki termiczne wysokiej jakości, które posłużą podczas wspinaczki, można znaleźć na tej stronie: https://www.garneczki.pl/produkty/termosy,218.

Gorący napój to podstawa

Dobór kubka termicznego lub metalowego termosu o odpowiednich parametrach to połowa sukcesu. Istotne jest też to, jaki napój znajdzie się w środku naczynia. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą herbaty, która dzięki zawartości teiny, skutecznie pobudzi organizm i zniweluje zmęczenie. Jeśli zostanie osłodzona cukrem, organizm zyska dodatkową dawkę energii. Podczas zimowych wycieczek w góry, dobrze sprawdzi się także kawa, która zawiera kofeinę, czyli substancję działającą podobnie, jak teina, ale z dużo mocniejszym skutkiem. Warto przy tym pamiętać, żeby ograniczać jej spożycie, bo ma działanie moczopędne, a podczas wyprawy w góry nie tak łatwo znaleźć toaletę.

Adekwatny ubiór

Podczas wysokogórskich wypraw, organizm narażony jest na wyziębienie, dlatego tak ważne jest, aby założyć odpowiednie ubranie, które ochroni ciało przed odmrożeniem. Podstawowym elementem stroju, jaki powinien posiadać zapalony alpinista, jest termoaktywna bielizna. Dobrze wyposażyć się również w ciepły polar lub bluzę oraz ocieplaną kurtkę. Na wierzch najlepiej nałożyć nieprzemakalny płaszcz, by oszczędzić ciału dyskomfortu podczas deszczu i zapobiec ewentualnemu przeziębieniu. Warto także zaopatrzyć się w kilka par skarpet oraz w wielowarstwowe rękawiczki. Nie zawsze każdy wspomniany element przyda się podczas pieszej wędrówki, ale warto mieć je wszystkie przy sobie, na wypadek, gdyby pogoda uległa gwałtownemu pogorszeniu.

Największe zagrożenie podczas górskich wypraw to mróz. Niskie temperatury, szczególnie na dużych wysokościach są bardziej odczuwalne. Planując wędrówkę, warto pomyśleć o zabezpieczeniu organizmu i zaopatrzeniu się w termoizolacyjne ubrania. Równie przydatne będą kubki termiczne lub termosy, które pozwolą szybko rozgrzać zmarznięte ciało. Dobrze przygotowany ekwipunek, zapewni komfort podczas górskiej wyprawy i zabezpieczy przed ewentualnymi trudnościami, które mogą się pojawić na trasie.


Materiał partnera zewnętrznego