Polska na wakacje

0
1202
gdzie w Polskę na wakacje
Gdzie zatem się wybrać, by odpocząć w Polsce i nie odczuć zmarnowanego czasu? Gdzie pojechać mogą lokalni patrioci? | fot.: Fotolia

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, a wraz z nim wielkie poszukiwania odpowiedniego miejsca na wypoczynek. Nie wszystkich będzie stać na ekskluzywną podróż na Bali czy Wyspy Kanaryjskie. Nie każdy ma też ochotę na dalekie podróże. Zamiast leżeć w słońcu zagranicznych plaż, warto czasem postawić na wybór miejscowych ośrodków turystycznych. Gdzie zatem się wybrać, by odpocząć w Polsce i nie odczuć zmarnowanego czasu? Gdzie pojechać mogą lokalni patrioci?

Góry dla aktywnych, jeziora dla reszty?

A dlaczego właściwie nie połączyć obu tych miejsc? Nasz kraj jest tak pięknie ukształtowany, że oferuje wiele możliwości w tym samym miejscu jednocześnie, choć w niektórych przypadkach dołożył się do tego człowiek. Zatem zaczynajmy naszą podróż od południa Polski. Dla osób, które kochają górzyste tereny, ale nie chcą jednocześnie ze względów zdrowotnych męczyć się wysokimi wędrówkami, doskonale sprawdzi się Góra Żar. Położona nieopodal Żywca jest prawdziwym dobrodziejstwem natury. Wejść na nią można oczywiście pieszo lub za niewielką opłatą wjechać kolejką. Na samym szczycie czekają nas zapierające dech w piersiach widoki, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Z góry rozciąga się panorama Międzybrodzia Żywieckiego, okolicznych wiosek i dróg, a przed mszą można usłyszeć echo odbijające z kościelnego dzwonu. Oprócz wspaniałości, jakie oferuje nam tutaj górski krajobraz, u podnóża znajdują się dwa jeziora: Żywieckie i Międzybrodzkie, które idealnie wypełniają tę naturalną układankę. Po dostaniu się na szczyt góry można odpocząć w zlokalizowanych tam kawiarniach i restauracjach, by nabrać sił na drogę powrotną. W kolejnej części pobytu można skorzystać z oferty, jaką proponują nam rozległe powierzchnie wodne. W najbardziej wygodnej wersji pozostaniemy na leżakach i kocach, zażywając kąpieli słonecznych, ale można tez wypożyczyć różnego rodzaju pojazdy wodne: rowerki, kajaki, łódki czy motorówki.

Podobny klimat serwują Bieszczady wraz z Jeziorem Solińskim. Z tym że ten zbiornik wodny powstał jako retencyjne zabezpieczenie w razie nagłych zmian pogodowych i nadmiernych opadów, podobnie jak znajdująca się tam tama. Kiedy znudzi nam się ilość turystów, która w lecie jest ogromna, można skierować swoje nogi w stronę lasów, by tam spacerować w ciszy natury i piękna okolicy. Dostępna jest tutaj kolejka bieszczadzka, która poprowadzona jest przez najbardziej urokliwe miejsca, cieszące turystyczne oko. Dla osób żądnych wspinaczki, również znajdzie się tutaj coś odpowiedniego. W pobliżu znajduje się Tarnica, na którą turyści licznie wchodzą.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Ten obszar Polski to tzw. szlak orlich gniazd, na który składają się pozostałości grodów wybudowane przez Kazimierza Wielkiego i rozciągają się od województwa śląskiego aż do Małopolski. To doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu połączonego z wiedzą historyczną oraz geograficzno- geologiczną. Trasę kolejnych zamków można pokonać rowerem lub pieszo, ponieważ są tutaj wyznaczone do tego celu szlaki. Niektóre z budowli zachowały się całkiem dobrze. Ze szczytów rozpościera się cudowny widok na okolicę.

Zatem w te wakacje wybierz polskie dobra i poznawaj te wspaniałe miejsca z przyjemnością.


ICH