Bieszczady to jeden z najbardziej niedocenianych kierunków górskich w Polsce. Choć Bieszczady położone są w dalekiej odległości od wszystkich największych miast w Polsce, to jednak na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej turystów wybiera właśnie ten kierunek, ze względu na cudowny krajobrazy, spokój ducha oraz chęć wyciszenia się. Bieszczady mają do zaoferowania bardzo dużo, jeżeli chodzi o szlaki turystyczne, ciekawe pomniki przyrody oraz inne atrakcje. By jednak wybrać się na trekking w Bieszczady i czuć przy tym odpowiednią radość, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jak ubrać się na trekking w Bieszczadach? Jak przygotować się kondycyjnie do takiej przygody?
Jakie wyposażenie i ubranie zabrać ze sobą na wędrówkę po Bieszczadach?
Trekking w Bieszczadach powinien być przez nas poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami w obszarze wyposażenia i stroju, w jakim wyruszymy na szlak. By dobrać odpowiednie części garderoby, niezbędne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jak długo zamierzamy wędrować po górach. Jeżeli nasz trekking ogranicza się do krótkiej, jednodniowej wycieczki, wtedy nasze przygotowania ograniczają się do ubioru adekwatnego do zapowiadanej pogody. Musimy jednak pamiętać, że pogoda w Bieszczadach, podobnie jak w innych górach, zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego bardzo ważne jest, by zawsze mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, która uchroni nas przed zamoknięciem. Jeżeli wybieramy się na dłuższą wyprawę, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie buty trekkingowe, które posiadają twardą podeszwę, a także sportowe spodnie oraz koszulkę, która uchroni nasze ciało przed przegrzaniem się. W górach najlepiej ubierać się na cebulkę dlatego warto w plecaku mieć ze sobą dodatkową bluzę lub polar na wypadek, gdyby nagle się ochłodziło.
Przygotowanie kondycyjne do trekkingu w Bieszczadach
Choć w porównaniu do Tatr, Bieszczady nie są tak wysokim masywem górskim, to jednak wiele odcinków może być męczących nawet dla osób o doskonałej kondycji. Za przykład można wziąć najpopularniejszy w Bieszczadach szczyt na Tarnicę, który wymaga od nas odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Często szlaki bieszczadzkie nie są strome, jednak długotrwałe podejście w górę może oddziaływać na nasze siły. Dlatego wybierając się na trekking w Bieszczady, zadbajmy wcześniej o naszą kondycję tak, by podczas samej wędrówki nie zrezygnować ze względu na słabą kondycję fizyczną.
Kwestie logistyczne związane z trekkingiem po Bieszczadach
Bieszczady to jeden z najbardziej odizolowanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj przyjeżdżają wszyscy ci, którzy mają zamiar odpocząć od internetu, ciągłego dostępu do telefonu komórkowego i gwarnych hoteli. Planując więc trekking po Bieszczadach, powinniśmy się nastawić na bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym. Warto jeszcze przed rozpoczęciem podróży zarezerwować noclegi w wybranych przez siebie miejscach, a także zabrać ze sobą mapę papierową, która będzie stanowiła wybawienie w sytuacji braku zasięgu. Takie obcowanie z naturą jest obecnie rzadkim doświadczeniem, jednak przeżycie tego sprawi, iż do Bieszczad będziemy chcieli wracać regularnie.
ŁNA